CykelrytterÅrLandKommentar
Carbel Svendgaard, Michael2017 (3.plads)DanmarkBergen: Bronze
Kämna, Lennard2017 (2.plads)TysklandBergen: Sølv
Cosnefroy, Benoit2017 (1.plads)FrankrigBergen: Guld
Mareczko, Jakub2016 (3.plads)ItalienDoha: Bronze
Ackermann, Pascal2016 (2.plads)TysklandDoha: Sølv
Halvorsen, Kristoffer2016 (1.plads)NorgeDoha: Guld
Turgis, Anthony2015 (3.plads)FrankrigRichmond: Bronze
Consonni, Simone2015 (2.plads)ItalienRichmond: Sølv
Ledanois, Kevin2015 (1.plads)FrankrigRichmond: Guld
Skjerping, Kristoffer2014 (3.plads)NorgePonferrada: Bronze
Ewan, Caleb2014 (2.plads)AustralienPonferrada: Sølv
Bystrøm, Sven Erik2014 (1.plads)NorgePonferrada: Guld
Enger, Sondre Holst2013 (3.plads)NorgeToscana: Bronze
Meintjes, Louis2013 (2.plads)SydafrikaToscana: Sølv
Mohoric, Matej2013 (1.plads)SlovenienToscana: Guld
Van Asbroeck, Tom2012 (3.plads)BelgienLimburg: Bronze
Coquard, Bryan2012 (2.plads)FrankrigLimburg: Sølv
Lutsenko, Alexei2012 (1.plads)KasakhstanLimburg: Guld
Fenn, Andrew2011 (3.plads)StorbritannienKøbenhavn: Bronze
Petit, Adrien2011 (2.plads)FrankrigKøbenhavn: Sølv
Démare, Arnaud2011 (1.plads)FrankrigKøbenhavn: Guld
Phinney, Taylor2010 (3.plads)USAGeelong: Bronze
Boivin, Guillaume2010 (3.plads)CanadaGeelong: Bronze
Degenkolb, John2010 (2.plads)TysklandGeelong: Sølv
Matthews, Michael2010 (1.plads)AustralienGeelong: Guld
Silin, Egor2009 (3.plads)RuslandMendrisio: Bronze
Betancourt Gómez, Carlos Alberto2009 (2.plads)ColombiaMendrisio: Sølv
Sicard, Romain2009 (1.plads)FrankrigMendrisio: Guld
Degenkolb, John2008 (3.plads)TysklandVarese: Bronze
Ponzi, Simone2008 (2.plads)ItalienVarese: Sølv
Duarte Arevalo, Fabio Andres2008 (1.plads)ColombiaVarese: Guld
Bellis, Jonathan2007 (3.plads)StorbritannienStuttgart: Bronze
Sulzberger, Wesley2007 (2.plads)AustralienStuttgart: Sølv
Velits, Peter2007 (1.plads)SlovakietStuttgart: Guld
Khatuntsev, Alexander2006 (3.plads)RuslandSalzburg: Bronze
Feillu, Romain2006 (2.plads)FrankrigSalzburg: Sølv
Ciolek, Gerald2006 (1.plads)TysklandSalzburg: Guld
Popov, Evgueni2005 (3.plads)RuslandMadrid: Bronze
Walker, William2005 (2.plads)AustralienMadrid: Sølv
Grabovskyy, Dmytro2005 (1.plads)UkraineMadrid: Guld
Christensen, Mads2004 (3.plads)DanmarkVerona: Bronze
Dekker, Thomas2004 (2.plads)HollandVerona: Sølv
Siutsou, Kanstantsin2004 (1.plads)HvideruslandVerona: Guld
Dekker, Thomas2003 (3.plads)HollandHamilton: Bronze
Van Summeren, Johan2003 (2.plads)BelgienHamilton: Sølv
Lagutin, Sergey2003 (1.plads)UzbekistanHamilton: Guld
Loosli, David2002 (3.plads)SchweizZolder: Bronze
Gutiérrez Alvarez, Francisco2002 (2.plads)SpanienZolder: Sølv
Chicchi, Francesco2002 (1.plads)ItalienZolder: Guld
Gryschenko, Ruslan2001 (3.plads)UkraineLissabon: Bronze
Caruso, Giampaolo2001 (2.plads)ItalienLissabon: Sølv
Popovych, Yaroslav2001 (1.plads)UkraineLissabon: Guld
Bernucci, Lorenzo2000 (3.plads)ItalienPlouay: Bronze
Popovych, Yaroslav2000 (2.plads)UkrainePlouay: Sølv
Petrov, Evgueni2000 (1.plads)RuslandPlouay: Guld
Kessler, Mathias1999 (3.plads)TysklandVerona: Bronze
Paolini, Luca1999 (2.plads)ItalienVerona: Sølv
Giordani, Leonardo1999 (1.plads)ItalienVerona: Guld
Di Luca, Danilo1998 (3.plads)ItalienValkenburg: Bronze
Nocentini, Rinaldo1998 (2.plads)ItalienValkenburg: Sølv
Basso, Ivan1998 (1.plads)ItalienValkenburg: Guld
Glomser, Gerrit1997 (3.plads)ØstrigSan Sebastian: Østrig
Freire Gomez, Oscar1997 (2.plads)SpanienSan Sebastian: Sølv
Arvesen, Kurt-Asle1997 (1.plads)NorgeSan Sebastian: Guld
Sironi, Gianluca1996 (3.plads)ItalienLugano: Bronze
Sgambelluri, Roberto1996 (2.plads)ItalienLugano: Sølv
Figueras, Giuliano1996 (1.plads)ItalienLugano: Guld
1996 Amatør VM blev i 1995 nedlagt og erstattet af et VM for U-23 ryttere
Becerra Castro, Victor Angel1995 (3.plads)ColombiaDuitama: Bronze
Sgnaolin, Daniele1995 (2.plads)ItalienDuitama: Sølv
Nelissen, Danny1995 (1.plads)HollandDuitama: Guld
Mengin, Christophe1994 (3.plads)FrankrigAgrigiento: Bronze
Dvorscik, Milan1994 (2.plads)SlovakietAgrigiento: Sølv
Pedersen, Alex1994 (1.plads)DanmarkAgrigiento: Guld
Tesar, Lubor1993 (3.plads)TjekkietOslo: Bronze
Ozers, Kaspars1993 (2.plads)LetlandOslo: Sølv
Ullrich, Jan1993 (1.plads)TysklandOslo: Guld
Zberg, Beat1991 (3.plads)SchweizStuttgart: Bronze
Rebellin, Davide1991 (2.plads)ItalienStuttgart: Sølv
Rjaksinski, Viktor1991 (1.plads)SovjetStuttgart: Guld
Dojwa, Jean-Philippe1990 (3.plads)FrankrigUtsunomiya: Bronze
Caruso, Roberto1990 (2.plads)ItalienUtsunomiya: Sølv
Gualdi, Mirko1990 (1.plads)ItalienUtsunomiya: Guld
Manin, Christophe1989 (3.plads)FrankrigChambéry: Bronze
Pichon, Eric1989 (2.plads)FrankrigChambéry: Sølv
Halupczok, Joachim1989 (1.plads)PolenChambéry: Guld
Pedersen, Alex1987 (3.plads)DanmarkVillach: Bronze
Bölts, Hartmut1987 (2.plads)VesttysklandVillach: Sølv
Vivien, Richard1987 (1.plads)FrankrigVillach: Guld
Jagt, Arjan1986 (3.plads)HollandColorado Springs: Bronze
Talen, John1986 (2.plads)HollandColorado Springs: Sølv
Ampler, Uwe1986 (1.plads)ØsttysklandColorado Springs: Guld
Van De Vijver, Frank1985 (3.plads)BelgienGiavera del Montello: Bronze
Weltz, Johnny1985 (2.plads)DanmarkGiavera del Montello: Sølv
Piasecki, Lech1985 (1.plads)PolenGiavera del Montello: Guld
Serediuk, Andrzej1983 (3.plads)PolenAltenrhein: Bronze
Rüttimann, Niki1983 (2.plads)SchweizAltenrhein: Sølv
Raab, Uwe1983 (1.plads)ØsttysklandAltenrhein: Guld
Bruggmann, Jürg1982 (3.plads)SchweizGoodwood: Bronze
Vermaelen, Francis1982 (2.plads)BelgienGoodwood: Sølv
Drogan, Bernd1982 (1.plads)ØsttysklandGoodwood: Guld
Glaus, Gilbert1981 (3.plads)SchweizPrag: Bronze
Rogiers, Rudy1981 (2.plads)BelgienPrag: Sølv
Vedernikov, Andrej1981 (1.plads)SovjetPrag: Guld
Drogan, Bernd1979 (3.plads)ØsttysklandValkenburg: Bronze
Jankiewicz, Jan1979 (2.plads)PolenValkenburg: Sølv
Giacomini, Gianni1979 (1.plads)ItalienValkenburg: Guld
Mutter, Stefan1978 (3.plads)SchweizAdenau: Bronze
Sujka, Krzystof1978 (2.plads)PolenAdenau: Sølv
Glaus, Gilbert1978 (1.plads)SchweizAdenau: Guld
Maccali, Salvatore1977 (3.plads)ItalienSan Cristobal: Bronze
Morozov, Serguei1977 (2.plads)SovjetSan Cristobal: Sølv
Corti, Claudio1977 (1.plads)ItalienSan Cristobal: Guld
Ceruti, Roberto1975 (3.plads)ItalienYvoir: Bronze
Nilsson, Sven Åke1975 (2.plads)SverigeYvoir: Sølv
Gevers, André1975 (1.plads)HollandYvoir: Guld
Kuhn, Michel1974 (3.plads)SchweizMontreal: Bronze
Szurkowski, Ryszard1974 (2.plads)PolenMontreal: Sølv
Kowalski, Janusz1974 (1.plads)PolenMontreal: Gold
Bourreau, Bernard1973 (3.plads)FrankrigBarcelona: Bronze
Szozda, Stanislaw1973 (2.plads)PolenBarcelona: Sølv
Szurkowski, Ryszard1973 (1.plads)PolenBarcelona: Guld
Viejo, José-Luis1971 (3.plads)SpanienMendrisio: Bronze
Maertens, Freddy1971 (2.plads)BelgienMendrisio: Sølv
Ovion, Regis1971 (1.plads)FrankrigMendrisio: Guld
Gakens, Tony1970 (3.plads)BelgienLeicester: Bronze
Van der Linden, Ludo1970 (2.plads)BelgienLeicester: Sølv
Schmidt, Jørgen1970 (1.plads)DanmarkLeicester: Guld
Van Roosbroeck, Gustaff1969 (3.plads)BelgienBrno: Bronze
Monseré, Jean-Pierre1969 (2.plads)BelgienBrno: Sølv
Mortensen, Leif1969 (1.plads)DanmarkBrno: Guld
Pettersson, Erik Fåglum1968 (3.plads)SverigeImola: Bronze
Florès, Luis Carlos1968 (2.plads)BrasilienImola: Sølv
Marcelli, Vittorio1968 (1.plads)ItalienImola: Guld
Pijnen, René1967 (3.plads)HollandHeerlen: Bronze
Guyot, Claude1967 (2.plads)FrankrigHeerlen: Sølv
Webb, Graham1967 (1.plads)StorbritannienHeerlen: Guld
Skibby, Willy1966 (3.plads)DanmarkAdenau: Bronze
West, Leslie1966 (2.plads)StorbritannienAdenau: Sølv
Dolman, Evert1966 (1.plads)HollandAdenau: Guld
Monti, Battista1965 (3.plads)ItalienLasarte: Bronze
Lasa, José Manuel1965 (2.plads)SpanienLasarte: Sølv
Botherel, Jacques1965 (1.plads)FrankrigLasarte: Guld
Pettersson, Gösta (Fåglum)1964 (3.plads)SverigeSallanches: Bronze
Planckaert, Willy1964 (2.plads)BelgienSallanches: Sølv
Merckx, Eddy1964 (1.plads)BelgienSallanches: Guld
Bölke, Wilfried1963 (3.plads)VesttysklandRonse/Renaix: Bronze
Bazire, Francis1963 (2.plads)FrankrigRonse/Renaix: Sølv
Vicentini, Flaviano1963 (1.plads)ItalienRonse/Renaix: Guld
Den Hartog, Arie1962 (3.plads)HollandSalò di Garda: Bronze
Ritter, Ole1962 (2.plads)DanmarkSalò di Garda:
Boncioni, Renato1962 (1.plads)ItalienSalò di Garda: Guld
Gestraud , Jacques1961 (3.plads)FrankrigBern: Bronze
Belena, Henri1961 (2.plads)FrankrigBern: Sølv
Jourden, Jean1961 (1.plads)FrankrigBern: Guld
Vanden Berghen, Willy1960 (3.plads)BelgienSachsenring: Bronze
Schur, Gustav-Adolf1960 (2.plads)ØsttysklandSachsenring: Sølv
Eckstein, Bernhard1960 (1.plads)ØsttysklandSachsenring: Guld
Goossens, Constant1959 (3.plads)BelgienZandvoort: Bronze
Maliepaard, Bastian1959 (2.plads)HollandZandvoort: Sølv
Schur, Gustav-Adolf1959 (1.plads)ØsttysklandZandvoort: Guld
De Wolf, Henri1958 (3.plads)BelgienReims: Bronze
Paulissen, Valère1958 (2.plads)BelgienReims: Sølv
Schur, Gustav-Adolf1958 (1.plads)ØsttysklandReims: Guld
Verhoef, Schalk1957 (3.plads)HollandWaregem: Bronze
Pambianco, Arnaldo1957 (2.plads)ItalienWaregem: Sølv
Proost, Louis1957 (1.plads)BelgienWaregem: Guld
Buis, Jan1956 (3.plads)HollandKøbenhavn: Bronze
Verougstraete, Norbert1956 (2.plads)BelgienKøbenhavn: Sølv
Mahn, Frans1956 (1.plads)HollandKøbenhavn: Guld
Bruni, Dino1955 (3.plads)ItalienFrascati: Bronze
Grazzi, Lino1955 (2.plads)ItalienFrascati: Sølv
Ranucci, Sante1955 (1.plads)ItalienFrascati: Guld
Van den Borgh, Martin1954 (3.plads)HollandSolingen: Bronze
Andresen, Hans E.1954 (2.plads)DanmarkSolingen: Sølv
Van Cauter, Emile1954 (1.plads)BelgienSolingen: Guld
Van Looy, Rik1953 (3.plads)BelgienLugano: Bronze
Nencini, Gastone1953 (2.plads)ItalienLugano: Sølv
Filippi, Riccardo1953 (1.plads)ItalienLugano: Guld
Ludwig, Roger1952 (3.plads)LuxembourgLuxembourg: Bronze
Noyelle, André1952 (2.plads)BelgienLuxembourg: Sølv
Ciancola, Luciano1952 (1.plads)ItalienLuxembourg: Guld
Plantaz, Johannes1951 (3.plads)HollandVarese: Bronze
Benedetti, Rino1951 (2.plads)ItalienVarese: Sølv
Ghidini, Gianni1951 (1.plads)ItalienVarese: Guld
Ferrari, Alfio1950 (3.plads)ItalienMoorslede: Bronze
Varnajo, Robert1950 (2.plads)FrankrigMoorslede: Sølv
Hoobin, Jack1950 (1.plads)AustralienMoorslede: Guld
Vinken, Hubert1949 (3.plads)HollandKøbenhavn: Bronze
Kass, Henri1949 (2.plads)LuxembourgKøbenhavn: Sølv
Faanhof, Henk1949 (1.plads)HollandKøbenhavn: Guld
Wänlund, Olle1948 (3.plads)SverigeValkenburg: Bronze
Lerno, Liévin1948 (2.plads)BelgienValkenburg: Sølv
Snell, Harry1948 (1.plads)SverigeValkenburg: Guld
Van Beek, Gerard1947 (3.plads)HollandReims: Bronze
Pedroni, Silvio1947 (2.plads)ItalienReims: Sølv
Ferrari, Alfio1947 (1.plads)ItalienReims: Guld
Van Kerckhove, Henri1946 (3.plads)BelgienZürich: Bronze
Stettler, Ernst1946 (2.plads)SchweizZürich: Sølv
Aubry, Henri1946 (1.plads)FrankrigZürich: Guld
Ingen løb1939-45  
Demmenie, Joop1938 (3.plads)HollandValkenburg: Bronze
Wagner, Josef1938 (2.plads)SchweizValkenburg: Sølv
Knecht, Hans1938 (1.plads)SchweizValkenburg: Guld
Scheller, Fritz1937 (3.plads)TysklandKøbenhavn: Bronze
Sørensen, Frode1937 (2.plads)DanmarkKøbenhavn: Sølv
Leoni, Adolfo1937 (1.plads)ItalienKøbenhavn: Guld
Weber, Gottlieb1936 (2.plads)SchweizBern: Sølv
Favalli, Pierino1936 (2.plads)ItalienBern: Bronze
Buchwalder, Edgar1936 (1.plads)SchweizBern: Guld
Grundahl Hansen, Werner1935 (3.plads)DanmarkFloreffe: Bronze
Charpentier, Robert1935 (2.plads)FrankrigFloreffe: Sølv
Mancini, Ivo1935 (1.plads)ItalienFloreffe: Guld
Holland, C.1934 (3.plads)StorbritannienLeipzig: Bronze
Deforge, André1934 (2.plads)FrankrigLeipzig: Sølv
Pellenaers, Kees1934 (1.plads)HollandLeipzig: Guld
Lowagie, Jef1933 (3.plads)BelgienMontlhéry: Bronze
Stettler, Kurt1933 (2.plads)SchweizMontlhéry: Sølv
Egli, Paul1933 (1.plads)SchweizMontlhéry: Guld
Chocque, Paul1932 (3.plads)FrankrigRom: Bronze
Egli, Paul1932 (2.plads)SchweizRom: Sølv
Martano, Giuseppe1932 (1.plads)ItalienRom: Guld
Nielsen, Leo1931 (3.plads)DanmarkKøbenhavn: Bronze
Olmo, Giuseppe1931 (2.plads)ItalienKøbenhavn: Sølv
Hansen, Henry1931 (1.plads)DanmarkKøbenhavn: Guld
Risch, Rudolf1930 (3.plads)TysklandLiege: Bronze
Gestri, Eugenio1930 (2.plads)ItalienLiege: Sølv
Martano, Giuseppe1930 (1.plads)ItalienLiege: Guld
Brossy, René1929 (3.plads)FrankrigZürich: Bronze
Bertoni, Remo1929 (2.plads)ItalienZürich: Sølv
Bertolassi, Pierino1929 (1.plads)ItalienZürich: Guld
Aerts, Jean1928 (3.plads)BelgienBudapest: Bronze
Grandi, Allegro1928 (2.plads)ItalienBudapest: Sølv
Mara, Michele1928 (1.plads)ItalienBudapest: Guld
Orecchia, Michele1927 (3.plads)ItalienAdenau: Bronze
Wolke, Rudolf1927 (2.plads)TysklandAdenau: Sølv
Aerts, Jean1927 (1.plads)BelgienAdenau: Guld
Polano1926 (3.plads)ItalienMilano: Bronze
Merviel, Jules1926 (2.plads)FrankrigMilano: Sølv
Dayen, Octave1926 (1.plads)FrankrigMilano: Guld
Van den Bergh, Gerrit1925 (3.plads)HollandApeldoorn: Bronze
Bocher, M.1925 (2.plads)FrankrigApeldoorn: Sølv
Hoevenaers, Henri1925 (1.plads)BelgienApeldoorn: Guld
Blanchonnet, Armand1924 (3.plads)FrankrigParis: Bronze
Lehner, O.1924 (2.plads)SchweizParis: Sølv
Leducq, André1924 (1.plads)FrankrigParis: Guld
Antenen, Georges1923 (3.plads)SchweizZürich: Bronze
Eichenberger, O.1923 (2.plads)SchweizZürich: Sølv
Ferrario, Liberio1923 (1.plads)ItalienZürich: Guld
Davay, C.F.1922 (3.plads)StorbritannienLiverpool: Bronze
Burkill, W.T.1922 (2.plads)StorbritannienLiverpool: Sølv
Marsh, Dave1922 (1.plads)StorbritannienLiverpool: Guld
Davay, C.F.1921 (3.plads)StorbritannienKøbenhavn: Bronze
Nielsen, Willum1921 (2.plads)DanmarkKøbenhavn: Sølv
Sköld, Gunnar1921 (1.plads)SverigeKøbenhavn: Guld