CykelrytterÅrLandKommentar
Ingen løb1995-  
Peschel, Uwe1994 (3.plads)TysklandBronze
Rich, Michael1994 (3.plads)TysklandBronze
Grabsch, Ralf1994 (3.plads)TysklandBronze
Schaffrath, Jan1994 (3.plads)TysklandBronze
Moreau, Christophe1994 (2.plads)FrankrigSølv
Deramé, Pascal1994 (2.plads)FrankrigSølv
Anti, Jean-Francois1994 (2.plads)FrankrigSølv
Bozzi, Dominique1994 (2.plads)FrankrigSølv
Andriotto, Dario1994 (1.plads)ItalienGuld
Colombo, Luca1994 (1.plads)ItalienGuld
Salvato, Cristian1994 (1.plads)ItalienGuld
Contri, Gianfranco1994 (1.plads)ItalienGuld
Meier, Roland1993 (3.plads)SchweizBronze
Jeker, Roman1993 (3.plads)SchweizBronze
Kennel, Markus1993 (3.plads)SchweizBronze
Meister, Beat1993 (3.plads)SchweizBronze
Peschel, Uwe1993 (2.plads)TysklandSølv
Rich, Michael1993 (2.plads)TysklandSølv
Meyer, Christian1993 (2.plads)TysklandSølv
Walzer, Andreas1993 (2.plads)TysklandSølv
Brasi, Rossano1993 (1.plads)ItalienGuld
Contri, Gianfranco1993 (1.plads)ItalienGuld
Salvato, Cristian1993 (1.plads)ItalienGuld
Fina, Rosario1993 (1.plads)ItalienGuld
Ingen løb pga. OL1992  
Kristiansen, Stig1991 (3.plads)NorgeBronze
Skaane, Roar1991 (3.plads)NorgeBronze
Stenersen, Bjørn1991 (3.plads)NorgeBronze
Sæther, Johnny1991 (3.plads)NorgeBronze
Berndt, Uwe1991 (2.plads)TysklandSølv
Peschel, Uwe1991 (2.plads)TysklandSølv
Rich, Michael1991 (2.plads)TysklandSølv
Dittert, Berndt1991 (2.plads)TysklandSølv
Anastasia, Flavio1991 (1.plads)ItalienGuld
Colombo, Luca1991 (1.plads)ItalienGuld
Peron, Andrea1991 (1.plads)ItalienGuld
Contri, Gianfranco1991 (1.plads)ItalienGuld
Aldag, Rolf1990 (3.plads)VesttysklandBronze
Rich, Michael1990 (3.plads)VesttysklandBronze
Hundertmarck, Kai1990 (3.plads)VesttysklandBronze
Lehnert, Raimund1990 (3.plads)VesttysklandBronze
Berndt, Uwe1990 (2.plads)ØsttysklandSølv
Boden, Falk1990 (2.plads)ØsttysklandSølv
Landsmann, Maik1990 (2.plads)ØsttysklandSølv
Peschel, Uwe1990 (2.plads)ØsttysklandSølv
Galkin, Oleg1990 (1.plads)SovjetGuld
Markovnitsjenko, Alexander1990 (1.plads)SovjetGuld
Patenko, Igor1990 (1.plads)SovjetGuld
Zotov, Ruslan1990 (1.plads)SovjetGuld
Galkin, Oleg1989 (3.plads)SovjetBronze
Klimov, Victor1989 (3.plads)SovjetBronze
Mamuljov, Jurij1989 (3.plads)SovjetBronze
Zagrebelnij, Jevgenij1989 (3.plads)SovjetBronze
Halupczok, Joachim1989 (2.plads)PolenSølv
Jaskula, Zenon1989 (2.plads)PolenSølv
Lesniewski, Marel1989 (2.plads)PolenSølv
Sypytkowski, Andrzej1989 (2.plads)PolenSølv
Boden, Falk1989 (1.plads)ØsttysklandGuld
Kummer, Mario1989 (1.plads)ØsttysklandGuld
Schur, Jan1989 (1.plads)ØsttysklandGuld
Landsmann, Maik1989 (1.plads)ØsttysklandGuld
Ingen løb pga. OL1988  
Lienhart, Johan1987 (3.plads)ØstrigBronze
Rassinger, Bernard1987 (3.plads)ØstrigBronze
Traxl, Mario1987 (3.plads)ØstrigBronze
Wechselberger, Helmut1987 (3.plads)ØstrigBronze
Klimov, Victor1987 (2.plads)SovjetSølv
Saitov, Asiat1987 (2.plads)SovjetSølv
Sumnikov, Igor1987 (2.plads)SovjetSølv
Zagrebelnij, Jevgenij1987 (2.plads)SovjetSølv
Fortunato, Roberto1987 (1.plads)ItalienGuld
Poli, Eros1987 (1.plads)ItalienGuld
Scirea, Mario1987 (1.plads)ItalienGuld
Vanzella, Flavio1987 (1.plads)ItalienGuld
Ampler, Uwe1986 (3.plads)ØsttysklandBronze
Kummer, Mario1986 (3.plads)ØsttysklandBronze
Raab, Uwe1986 (3.plads)ØsttysklandBronze
Radtke, Dan1986 (3.plads)ØsttysklandBronze
Podenzana, Massimo1986 (2.plads)ItalienSølv
Poli, Eros1986 (2.plads)ItalienSølv
Scirea, Mario1986 (2.plads)ItalienSølv
Vanzella, Flavio1986 (2.plads)ItalienSølv
Cordes, Tom1986 (1.plads)HollandGuld
Harmeling, Rob1986 (1.plads)HollandGuld
Talen, John1986 (1.plads)HollandGuld
De Vries, Gerrit1986 (1.plads)HollandGuld
Bartalini, Marcello1985 (3.plads)ItalienBronze
Podenzana, Massimo1985 (3.plads)ItalienBronze
Vandelli, Claudio1985 (3.plads)ItalienBronze
Poli, Eros1985 (3.plads)ItalienBronze
Jurco, Milan1985 (2.plads)TjekkoslovakietSølv
Klasa, Michal1985 (2.plads)TjekkoslovakietSølv
Hruza, Vladimir1985 (2.plads)TjekkoslovakietSølv
Kren, Milan1985 (2.plads)TjekkoslovakietSølv
Jdanov, Vasilij1985 (1.plads)SovjetGuld
Klimov, Victor1985 (1.plads)SovjetGuld
Sumnikov, Igor1985 (1.plads)SovjetGuld
Sinovjev, Alexander1985 (1.plads)SovjetGuld
Ingen løb pga. OL1984  
Gjengaard, Terje1983 (3.plads)NorgeBronze
Hopen, Dag1983 (3.plads)NorgeBronze
Pedersen, Tom1983 (3.plads)NorgeBronze
Ødegaard, Hans Petter1983 (3.plads)NorgeBronze
Häfliger, Othmar1983 (2.plads)SchweizSølv
Heggli, Daniel1983 (2.plads)SchweizSølv
Imboden, Heinz1983 (2.plads)SchweizSølv
Wiss, Benno1983 (2.plads)SchweizSølv
Kashirin, Yuri1983 (1.plads)SovjetGuld
Navolokin, Sergei1983 (1.plads)SovjetGuld
Tchougeda, Oleg1983 (1.plads)SovjetGuld
Sinowjew, Alexander1983 (1.plads)SovjetGuld
Kashirin, Yuri1982 (3.plads)SovjetBronze
Logvin, Oleg1982 (3.plads)SovjetBronze
Tchougeda, Oleg1982 (3.plads)SovjetBronze
Voronjin, Sergej1982 (3.plads)SovjetBronze
Ackermann, Alfred1982 (2.plads)SchweizSølv
Heggli, Daniel1982 (2.plads)SchweizSølv
Trinkler, Richard1982 (2.plads)SchweizSølv
Zimmermann, Urs1982 (2.plads)SchweizSølv
Ducrot, Maarten Martinus1982 (1.plads)HollandGuld
Schipper, Gerard1982 (1.plads)HollandGuld
Solleveld, Gerrit1982 (1.plads)HollandGuld
Van Bindsbergen, Frits1982 (1.plads)HollandGuld
Jurco, Milan1981 (3.plads)TjekkoslovakietBronze
Klasa, Michal1981 (3.plads)TjekkoslovakietBronze
Kostadinov, Alipi1981 (3.plads)TjekkoslovakietBronze
Skoda, Jiri1981 (3.plads)TjekkoslovakietBronze
Yarkin, Anatoly1981 (2.plads)SovjetSølv
Kadatsky, Sergeij1981 (2.plads)SovjetSølv
Kashirin, Yuri1981 (2.plads)SovjetSølv
Logvin, Oleg1981 (2.plads)SovjetSølv
Boden, Falk1981 (1.plads)ØsttysklandGuld
Drogan, Bernd1981 (1.plads)ØsttysklandGuld
Kummer, Mario1981 (1.plads)ØsttysklandGuld
Ludwig, Olaf1981 (1.plads)ØsttysklandGuld
Ingen løb pga. OL1980  
Digerud, Geir1979 (3.plads)NorgeBronze
Sæther, Morten1979 (3.plads)NorgeBronze
Wilmann, Jostein1979 (3.plads)NorgeBronze
Ödegård, Hans Petter1979 (3.plads)NorgeBronze
Ciekanski, Stefan1979 (2.plads)PolenSølv
Jankiewicz, Jan1979 (2.plads)PolenSølv
Plitecki, Witold1979 (2.plads)PolenSølv
Lang, Czeslaw1979 (2.plads)PolenSølv
Boden, Falk1979 (1.plads)ØsttysklandGuld
Drogan, Bernd1979 (1.plads)ØsttysklandGuld
Hartnick, Hans-Joachim1979 (1.plads)ØsttysklandGuld
Petermann, Andreas1979 (1.plads)ØsttysklandGuld
Ehrensperger, Kurt1978 (3.plads)SchweizBronze
Glaus, Gilbert1978 (3.plads)SchweizBronze
Mutter, Stefan1978 (3.plads)SchweizBronze
Trinkler, Richard1978 (3.plads)SchweizBronze
Gouziavitsusse, Alg.1978 (2.plads)SovjetSølv
Kaminski, Vladimir1978 (2.plads)SovjetSølv
Kuznetsov, Vladimir1978 (2.plads)SovjetSølv
Piikuus, Aavo1978 (2.plads)SovjetSølv
Bierings, Augustinus1978 (1.plads)HollandGuld
Oosterbosch, Bert1978 (1.plads)HollandGuld
Van Houwelingen, Jan1978 (1.plads)HollandGuld
Van Est, Bart1978 (1.plads)HollandGuld
Lang, Czeslaw1977 (3.plads)PolenBronze
Mytnik, Tadeusz1977 (3.plads)PolenBronze
Nowicki, Mieczyslaw1977 (3.plads)PolenBronze
Szozda, Stanislaw1977 (3.plads)PolenBronze
Bernardi, Mirko1977 (2.plads)ItalienSølv
De Pellegrin, Mauro1977 (2.plads)ItalienSølv
Porrini, Dino1977 (2.plads)ItalienSølv
Da Ros, Vito1977 (2.plads)ItalienSølv
Kaminski, Vladimir1977 (1.plads)SovjetGuld
Piikuus, Aavo1977 (1.plads)SovjetGuld
Chukanov, Anatoly1977 (1.plads)SovjetGuld
Chaplygin, Valery1977 (1.plads)SovjetGuld
Ingen løb pga. OL1976  
Buchácek, Petr1975 (3.plads)TjekkoslovakietBronze
Matousek, Petr1975 (3.plads)TjekkoslovakietBronze
Moravec, Vlastimil1975 (3.plads)TjekkoslovakietBronze
Vondrácek, Vladimir1975 (3.plads)TjekkoslovakietBronze
Kaminski, Vladimir1975 (2.plads)SovjetSølv
Komnatov, Gennadiy1975 (2.plads)SovjetSølv
Piikuus, Aavo1975 (2.plads)SovjetSølv
Chaplygin, Valery1975 (2.plads)SovjetSølv
Mytnik, Tadeusz1975 (1.plads)PolenGuld
Nowicki, Mieczyslaw1975 (1.plads)PolenGuld
Szozda, Stanislaw1975 (1.plads)PolenGuld
Szurkowski, Ryszard1975 (1.plads)PolenGuld
Diers, Karl-Dietrich1974 (3.plads)ØsttysklandBronze
Hartnick, Hans-Joachim1974 (3.plads)ØsttysklandBronze
Lauke, Gerhard1974 (3.plads)ØsttysklandBronze
Tischoff, Horst1974 (3.plads)ØsttysklandBronze
Kaminski, Vladimir1974 (2.plads)SovjetSølv
Komnatov, Gennadiy1974 (2.plads)SovjetSølv
Szarafaoulin, Rinat1974 (2.plads)SovjetSølv
Chaplygin, Valery1974 (2.plads)SovjetSølv
Fagerlund, Lennart1974 (1.plads)SverigeGuld
Filipsson, Tord1974 (1.plads)SverigeGuld
Nilsson, Sven Åke1974 (1.plads)SverigeGuld
Johansson, Bernt1974 (1.plads)SverigeGuld
Fagerlund, Lennart1973 (3.plads)SverigeBronze
Filipsson, Tord1973 (3.plads)SverigeBronze
Hansson, Leif1973 (3.plads)SverigeBronze
Nilsson, Sven Åke1973 (3.plads)SverigeBronze
Komnatov, Gennadiy1973 (2.plads)SovjetSølv
Mikhailov, Yuri1973 (2.plads)SovjetSølv
Sinitsjin, Sergej1973 (2.plads)SovjetSølv
Shukhov, Boris1973 (2.plads)SovjetSølv
Lis, Lucjan1973 (1.plads)PolenGuld
Mytnik, Tadeusz1973 (1.plads)PolenGuld
Szozda, Stanislaw1973 (1.plads)PolenGuld
Szurkowski, Ryszard1973 (1.plads)PolenGuld
Ingen løb pga. OL1972  
Barcik, Edward1971 (3.plads)PolenBronze
Lis, Lucjan1971 (3.plads)PolenBronze
Smyrak, Jan1971 (3.plads)PolenBronze
Szozda, Stanislaw1971 (3.plads)PolenBronze
Duyker, Adrianus1971 (2.plads)HollandSølv
Den Hertog, Fedor1971 (2.plads)HollandSølv
Schür, Frits1971 (2.plads)HollandSølv
Van den Hoek, Adriaan1971 (2.plads)HollandSølv
Hermans, Gustaaf1971 (1.plads)BelgienGuld
Van Cauter, Gustaaf1971 (1.plads)BelgienGuld
Verreydt, Louis1971 (1.plads)BelgienGuld
Van der Linden, Ludo1971 (1.plads)BelgienGuld
Duyker, Adrianus1970 (3.plads)HollandBronze
Den Hertog, Fedor1970 (3.plads)HollandBronze
Oosterhof, Popke1970 (3.plads)HollandBronze
Tabak, Tino1970 (3.plads)HollandBronze
Mainus, Jiri1970 (2.plads)TjekkoslovakietSølv
Matousek, Petr1970 (2.plads)TjekkoslovakietSølv
Puzrla, Milan1970 (2.plads)TjekkoslovakietSølv
Rezek, Frantisek1970 (2.plads)TjekkoslovakietSølv
Yardy, Valeri1970 (1.plads)SovjetGuld
Likhachov, Valeri1970 (1.plads)SovjetGuld
Sokolov, Viktor1970 (1.plads)SovjetGuld
Shukhov, Boris1970 (1.plads)SovjetGuld
Bürki, Walter1969 (3.plads)SchweizBronze
Kurmann, Xaver1969 (3.plads)SchweizBronze
Hubschmid, Bruno1969 (3.plads)SchweizBronze
Fuchs, Joseph1969 (3.plads)SchweizBronze
Frey, Mogens1969 (2.plads)DanmarkSølv
Hansen, Jørgen Emil1969 (2.plads)DanmarkSølv
Mortensen, Leif1969 (2.plads)DanmarkSølv
Lund, Jørn1969 (2.plads)DanmarkSølv
Pettersson, Gösta (Fåglum)1969 (1.plads)SverigeGuld
Pettersson, Sture Fåglum1969 (1.plads)SverigeGuld
Pettersson, Erik Fåglum1969 (1.plads)SverigeGuld
Pettersson, Tomas Fåglum1969 (1.plads)SverigeGuld
Bramucci, Giovanni1968 (3.plads)ItalienBronze
Marcelli, Vittorio1968 (3.plads)ItalienBronze
Martini, Flavio1968 (3.plads)ItalienBronze
Pigato, Benito1968 (3.plads)ItalienBronze
Bürki, Walter1968 (2.plads)SchweizSølv
Hubschmid, Bruno1968 (2.plads)SchweizSølv
Spahn, Erich1968 (2.plads)SchweizSølv
Thalmann, Erwin1968 (2.plads)SchweizSølv
Pettersson, Gösta (Fåglum)1968 (1.plads)SverigeGuld
Pettersson, Sture Fåglum1968 (1.plads)SverigeGuld
Pettersson, Erik Fåglum1968 (1.plads)SverigeGuld
Pettersson, Tomas Fåglum1968 (1.plads)SverigeGuld
Bosisio, Lorenzo1967 (3.plads)ItalienBronze
Marcelli, Vittorio1967 (3.plads)ItalienBronze
Martini, Flavio1967 (3.plads)ItalienBronze
Pigato, Benito1967 (3.plads)ItalienBronze
Blaudzun, Verner1967 (2.plads)DanmarkSølv
Hansen, Jørgen Emil1967 (2.plads)DanmarkSølv
Mortensen, Leif1967 (2.plads)DanmarkSølv
Pedersen, Henning1967 (2.plads)DanmarkSølv
Pettersson, Gösta (Fåglum)1967 (1.plads)SverigeGuld
Pettersson, Sture Fåglum1967 (1.plads)SverigeGuld
Pettersson, Erik Fåglum1967 (1.plads)SverigeGuld
Pettersson, Tomas Fåglum1967 (1.plads)SverigeGuld
Benfatto, Attilio1966 (3.plads)ItalienBronze
Dalla Bona, Luciano1966 (3.plads)ItalienBronze
Denti, Mino1966 (3.plads)ItalienBronze
Guerra, Pietro1966 (3.plads)ItalienBronze
Beugels, Eddy1966 (2.plads)HollandSølv
Groen, Tiemen1966 (2.plads)HollandSølv
Steevens, Harry1966 (2.plads)HollandSølv
Wagtmans, Marinus1966 (2.plads)HollandSølv
Blaudzun, Verner1966 (1.plads)DanmarkGuld
Hansen, Jørgen Emil1966 (1.plads)DanmarkGuld
Højlund, Ole1966 (1.plads)DanmarkGuld
Wisborg, Flemming1966 (1.plads)DanmarkGuld
Desvages, André1965 (3.plads)FrankrigBronze
Heintz, Henri1965 (3.plads)FrankrigBronze
Lechatellier, Claude1965 (3.plads)FrankrigBronze
Swertvaeger, Gerard1965 (3.plads)FrankrigBronze
Díaz, Mariano1965 (2.plads)SpanienSølv
Lasa, José Manuel1965 (2.plads)SpanienSølv
Lopez Rodriguez, José Manuel1965 (2.plads)SpanienSølv
Perurena Telletxea, Domingo1965 (2.plads)SpanienSølv
Dalla Bona, Luciano1965 (1.plads)ItalienGuld
Denti, Mino1965 (1.plads)ItalienGuld
Guerra, Pietro1965 (1.plads)ItalienGuld
Soldi, Giuseppe1965 (1.plads)ItalienGuld
Heuvelmans, René1964 (3.plads)BelgienBronze
De Neve, Roland1964 (3.plads)BelgienBronze
Van de Ryse, Roland1964 (3.plads)BelgienBronze
Van Vlierberghe, Albert1964 (3.plads)BelgienBronze
Garcia Peran, Ginés1964 (2.plads)SpanienSølv
Goyeneche Bilbao, José-Ramon1964 (2.plads)SpanienSølv
Saez, Ramón1964 (2.plads)SpanienSølv
Santamarina, Luis Pedro1964 (2.plads)SpanienSølv
Andreoli, Severino1964 (1.plads)ItalienGuld
Dalla Bona, Luciano1964 (1.plads)ItalienGuld
Guerra, Pietro1964 (1.plads)ItalienGuld
Manza, Ferruccio1964 (1.plads)ItalienGuld
Kapitanov, Viktor1963 (3.plads)SovjetBronze
Olizarenko, Anatoly1963 (3.plads)SovjetBronze
Melikov, Youri1963 (3.plads)SovjetBronze
Saidchushin, Gainan1963 (3.plads)SovjetBronze
Maino, Mario1963 (2.plads)ItalienSølv
Fabbri, Fabrizio1963 (2.plads)ItalienSølv
Grassi, Danilo1963 (2.plads)ItalienSølv
Zandegu, Dino1963 (2.plads)ItalienSølv
Bechet, Michel1963 (1.plads)FrankrigGuld
Bidault, Marcel-Ernest1963 (1.plads)FrankrigGuld
Chappé, Georges1963 (1.plads)FrankrigGuld
Motte, Dominique1963 (1.plads)FrankrigGuld
Cencic, Vid1962 (3.plads)UruguayBronze
Etchebarne, Ruben1962 (3.plads)UruguayBronze
Pezzati, René1962 (3.plads)UruguayBronze
Timon, Juan José1962 (3.plads)UruguayBronze
Bangsborg, Vagn1962 (2.plads)DanmarkSølv
Pingel, Ole1962 (2.plads)DanmarkSølv
Ritter, Ole1962 (2.plads)DanmarkSølv
Tvilling, Mogens1962 (2.plads)DanmarkSølv
Grassi, Danilo1962 (1.plads)ItalienGuld
Maino, Mario1962 (1.plads)ItalienGuld
Tagliani, Antonio1962 (1.plads)ItalienGuld
Zandegu, Dino1962 (1.plads)ItalienGuld