CykelrytterÅrLandKommentar
VM blev efter 1992 afholdt som Open1992 Se VM i sprint, Professionelle/Elite
Neiwand, Gary Malcolm1991 (3.plads)AustralienBronze
Huck, Bill1991 (2.plads)TysklandSølv
Fiedler, Jens1991 (1.plads)TysklandGuld
Fiedler, Jens1990 (3.plads)ØsttysklandBronze
Harnett, Curtis1990 (2.plads)CanadaSølv
Huck, Bill1990 (1.plads)ØsttysklandGuld
Kovche, Nikolai1989 (3.plads)SovjetBronze
Hübner, Michael1989 (2.plads)ØsttysklandSølv
Huck, Bill1989 (1.plads)ØsttysklandGuld
Ingen løb pga. OL1988  
Huck, Bill1987 (3.plads)ØsttysklandBronze
Hübner, Michael1987 (2.plads)ØsttysklandSølv
Heßlich, Lutz1987 (1.plads)ØsttysklandGuld
Kuschy, Ralf-Gudo1986 (3.plads)ØsttysklandBronze
Heßlich, Lutz1986 (2.plads)ØsttysklandSølv
Hübner, Michael1986 (1.plads)ØsttysklandGuld
Kuschy, Ralf-Gudo1985 (3.plads)ØsttysklandBronze
Hübner, Michael1985 (2.plads)ØsttysklandSølv
Heßlich, Lutz1985 (1.plads)ØsttysklandGuld
Ingen løb pga. OL1984  
Hübner, Michael1983 (3.plads)ØsttysklandBronze
Kopylov, Sergey1983 (2.plads)SovjetSølv
Heßlich, Lutz1983 (1.plads)ØsttysklandGuld
Gulachvili, Emzar1982 (3.plads)SovjetBronze
Heßlich, Lutz1982 (2.plads)ØsttysklandSølv
Kopylov, Sergey1982 (1.plads)SovjetGuld
Uibel, Detlef1981 (3.plads)ØsttysklandBronze
Heßlich, Lutz1981 (2.plads)ØsttysklandSølv
Kopylov, Sergey1981 (1.plads)SovjetGuld
Ingen løb pga. OL1980  
Drescher, Christian1979 (3.plads)ØsttysklandBronze
Raasch, Emmanuel1979 (2.plads)ØsttysklandSølv
Heßlich, Lutz1979 (1.plads)ØsttysklandGuld
Drescher, Christian1978 (3.plads)ØsttysklandBronze
Raasch, Emmanuel1978 (2.plads)ØsttysklandSølv
Tkac, Anton1978 (1.plads)TjekkoslovakietGuld
Heßlich, Lutz1977 (3.plads)ØsttysklandBronze
Raasch, Emmanuel1977 (2.plads)ØsttysklandSølv
Geschke, Hans-Jürgen1977 (1.plads)ØsttysklandGuld
Ingen løb pga. OL1976  
Raasch, Emmanuel1975 (3.plads)ØsttysklandBronze
Rossi, Giorgio1975 (2.plads)ItalienSølv
Morelon, Daniël1975 (1.plads)FrankrigGuld
Rossi, Giorgio1974 (3.plads)ItalienBronze
Kravtsov, Sergej1974 (2.plads)SovjetSølv
Tkac, Anton1974 (1.plads)TjekkoslovakietGuld
Rossi, Giorgio1973 (3.plads)ItalienBronze
Jablunowski, Anatoli1973 (2.plads)SovjetSølv
Morelon, Daniël1973 (1.plads)FrankrigGuld
Ingen løb pga. OL1972  
Kucírek, Ivan1971 (3.plads)TjekkoslovakietBronze
Kravtsov, Sergej1971 (2.plads)SovjetSølv
Morelon, Daniël1971 (1.plads)FrankrigGuld
Quintyn, Gérard1970 (3.plads)FrankrigBronze
Pedersen, Peder1970 (2.plads)DanmarkSølv
Morelon, Daniël1970 (1.plads)FrankrigGuld
Pedersen, Peder1969 (3.plads)DanmarkBronze
Pkhakadze, Omari1969 (2.plads)SovjetSølv
Morelon, Daniël1969 (1.plads)FrankrigGuld
Van Lancker, Robert1968 (3.plads)BelgienBronze
Fredborg, Niels1968 (2.plads)DanmarkSølv
Borghetti, Luigi1968 (1.plads)ItalienGuld
Borghetti, Luigi1967 (3.plads)ItalienBronze
Trentin, Pierre1967 (2.plads)FrankrigSølv
Morelon, Daniël1967 (1.plads)FrankrigGuld
Pkhakadze, Omari1966 (3.plads)SovjetBronze
Trentin, Pierre1966 (2.plads)FrankrigSølv
Morelon, Daniël1966 (1.plads)FrankrigGuld
Morelon, Daniël1965 (3.plads)FrankrigBronze
Turrini, Giordano1965 (2.plads)ItalienSølv
Pkhakadze, Omari1965 (1.plads)SovjetGuld
Bianchetto, Sergio1964 (3.plads)ItalienBronze
Morelon, Daniël1964 (2.plads)FrankrigSølv
Trentin, Pierre1964 (1.plads)FrankrigGuld
Trentin, Pierre1963 (3.plads)FrankrigBronze
Bianchetto, Sergio1963 (2.plads)ItalienSølv
Sercu, Patrick1963 (1.plads)BelgienGuld
Trentin, Pierre1962 (3.plads)FrankrigBronze
Beghetto, Giuseppe1962 (2.plads)ItalienSølv
Bianchetto, Sergio1962 (1.plads)ItalienGuld
Baensch, Ron1961 (3.plads)AustralienBronze
Beghetto, Giuseppe1961 (2.plads)ItalienSølv
Bianchetto, Sergio1961 (1.plads)ItalienGuld
Handley, Dave1960 (3.plads)StorbritannienBronze
Sterckx, Leo1960 (2.plads)BelgienSølv
Gaiardoni, Sante1960 (1.plads)ItalienGuld
Gruchet, André1959 (3.plads)FrankrigBronze
Gaiardoni, Sante1959 (2.plads)ItalienSølv
Gasparella, Valentino1959 (1.plads)ItalienGuld
Ploog, Richard1958 (3.plads)AustralienBronze
Gaiardoni, Sante1958 (2.plads)ItalienSølv
Gasparella, Valentino1958 (1.plads)ItalienGuld
Gasparella, Valentino1957 (3.plads)ItalienBronze
Pesenti, Guglielmo1957 (2.plads)ItalienSølv
Rousseau, Michel1957 (1.plads)FrankrigGuld
Pesenti, Guglielmo1956 (3.plads)ItalienBronze
Batiz, Jorge1956 (2.plads)ArgentinaSølv
Rousseau, Michel1956 (1.plads)FrankrigGuld
Tressider, John1955 (3.plads)AustralienBronze
Batiz, Jorge1955 (2.plads)ArgentinaSølv
Ogna, Giuseppe1955 (1.plads)ItalienGuld
Gaignard, Roger1954 (3.plads)FrankrigBronze
Tressider, John1954 (2.plads)AustralienSølv
Peacock, Cyril1954 (1.plads)StorbritannienGuld
Potzernheim, Werner1953 (3.plads)VesttysklandBronze
Pinarello, Cesare1953 (2.plads)ItalienSølv
Morettini, Marino1953 (1.plads)ItalienGuld
Peacock, Cyril1952 (3.plads)StorbritannienBronze
Morettini, Marino1952 (2.plads)ItalienSølv
Sacchi, Enzo1952 (1.plads)ItalienGuld
Morettini, Marino1951 (3.plads)ItalienBronze
Mockridge, Russell1951 (2.plads)AustralienSølv
Sacchi, Enzo1951 (1.plads)ItalienGuld
Hijzelendoorn, Jan1950 (3.plads)HollandBronze
Even, Pierre1950 (2.plads)FrankrigSølv
Verdeun, Maurice1950 (1.plads)FrankrigGuld
Heid, John1949 (3.plads)USABronze
Bellenger, Jacques1949 (2.plads)FrankrigSølv
Patterson, Sidney1949 (1.plads)AustralienGuld
Harris, Reginald1948 (3.plads)StorbritannienBronze
Schandorff, Axel1948 (2.plads)DanmarkSølv
Ghella, Mario1948 (1.plads)ItalienGuld
Sensever, Henri1947 (3.plads)FrankrigBronze
Bijster, Cornelis1947 (2.plads)HollandSølv
Harris, Reginald1947 (1.plads)StorbritannienGuld
Bijster, Cornelis1946 (3.plads)HollandBronze
Schandorff, Axel1946 (2.plads)DanmarkSølv
Plattner, Oscar1946 (1.plads)SchweizGuld
Ingen løb under 2. verdenskrig1940-45  
Purann, Gerhard1939 (3.plads)TysklandBronze
Astolfi, Italo1939 (2.plads)ItalienSølv
Derksen, Jan1939 (1.plads)HollandGuld
Derksen, Jan1938 (3.plads)HollandBronze
Loatti, Bruno1938 (2.plads)ItalienSølv
Van de Vijver, Jef1938 (1.plads)HollandGuld
Ooms, Hendrik1937 (3.plads)HollandBronze
Georget, Pierre1937 (2.plads)FrankrigSølv
Van de Vijver, Jef1937 (1.plads)HollandGuld
Collard, Henri1936 (3.plads)BelgienBronze
Georget, Pierre1936 (2.plads)FrankrigSølv
Van Vliet, Arie1936 (1.plads)HollandGuld
Van de Vijver, Jef1935 (3.plads)HollandBronze
Van Vliet, Arie1935 (2.plads)HollandSølv
Merkens, Toni1935 (1.plads)TysklandGuld
Lenté, Christian1934 (3.plads)FrankrigBronze
Van Vliet, Arie1934 (2.plads)HollandSølv
Pola, Benedetto1934 (1.plads)ItalienGuld
Andersen, Anker Meyer1933 (3.plads)DanmarkBronze
Ulrich , Roger1933 (2.plads)FrankrigSølv
Van Egmond, Jacobus Johannes1933 (1.plads)HollandGuld
Dusika, Franz1932 (3.plads)ØstrigBronze
Mozzo, Nino1932 (2.plads)ItalienSølv
Richter, Albert1932 (1.plads)TysklandGuld
Andersen, Anker Meyer1931 (3.plads)DanmarkBronze
Gervin, Willy1931 (2.plads)DanmarkSølv
Harder, Helge1931 (1.plads)DanmarkGuld
Pelizzarri, Bruno1930 (3.plads)ItalienBronze
Cozens, Sydney1930 (2.plads)StorbritannienSølv
Gerardin, Louis1930 (1.plads)FrankrigGuld
Gervin, Willy1929 (3.plads)DanmarkBronze
Cozens, Sydney1929 (2.plads)StorbritannienSølv
Mazairac, Antonius1929 (1.plads)HollandGuld
Standen, Jack1928 (3.plads)AustralienBronze
Beaufrand, Roger1928 (2.plads)FrankrigSølv
Falck Hansen, Willy1928 (1.plads)DanmarkGuld
Steffes, Peter1927 (3.plads)TysklandBronze
Falck Hansen, Willy1927 (2.plads)DanmarkSølv
Engel, Mathias1927 (1.plads)TysklandGuld
Mazairac, Antonius1926 (3.plads)HollandBronze
Galvaing, Léon1926 (2.plads)FrankrigSølv
Martinetti, Avanti1926 (1.plads)ItalienGuld
Leene, Bernardus Petrus1925 (3.plads)HollandBronze
Mazairac, Antonius1925 (2.plads)HollandSølv
Meijer, Jacob1925 (1.plads)HollandGuld
Fuller, H. E.1924 (3.plads)StorbritannienBronze
Faucheux, Lucien1924 (2.plads)FrankrigSølv
Michard, Lucien1924 (1.plads)FrankrigGuld
Bosch Van Drakestein, Gerard1923 (3.plads)HollandBronze
Mazairac, Antonius1923 (2.plads)HollandSølv
Michard, Lucien1923 (1.plads)FrankrigGuld
Ormston, William Anthony1922 (3.plads)StorbritannienBronze
Peeters, Maurice1922 (2.plads)HollandSølv
Johnson, Horace1922 (1.plads)StorbritannienGuld
Norman Hansen, Johan1921 (3.plads)DanmarkBronze
Kjeldsen, Erik1921 (2.plads)DanmarkSølv
Brask Andersen, Henry1921 (1.plads)DanmarkGuld
Halpin, Gerald1920 (3.plads)AustralienBronze
Johnson, Horace1920 (2.plads)StorbritannienSølv
Peeters, Maurice1920 (1.plads)HollandGuld
Ingen løb under 1. verdenskrig1914-19  
Rode, Christel1913 (3.plads)TysklandBronze
Ryan, Harry1913 (2.plads)StorbritannienSølv
Bailey, William1913 (1.plads)StorbritannienGuld
Diver, James1912 (3.plads)USABronze
Kaiser, Harry1912 (2.plads)USASølv
McDougall, Donald1912 (1.plads)USAGuld
Gasparinetti, Guido1911 (3.plads)ItalienBronze
Feroci, Angelo1911 (2.plads)ItalienSølv
Bailey, William1911 (1.plads)StorbritannienGuld
Texier, Paul1910 (3.plads)FrankrigBronze
Neumer, Karl1910 (2.plads)TysklandSølv
Bailey, William1910 (1.plads)StorbritannienGuld
Schilles, Maurice1909 (3.plads)FrankrigBronze
Neumer, Karl1909 (2.plads)TysklandSølv
Bailey, William1909 (1.plads)StorbritannienGuld
Demangel, Emile1908 (3.plads)FrankrigBronze
Jones, Benjamin1908 (2.plads)StorbritannienSølv
Johnson, Victor L.1908 (1.plads)StorbritannienGuld
Avrillon, Camille1907 (3.plads)FrankrigBronze
Auffray, Alexandre1907 (2.plads)FrankrigSølv
Devoissoux, Jean André1907 (1.plads)FrankrigGuld
Rondelli, D.1906 (3.plads)FrankrigBronze
Delage, Emile1906 (2.plads)FrankrigSølv
Verri, Francesco1906 (1.plads)ItalienGuld
Debongnies, Eugene1905 (3.plads)FrankrigBronze
Buck, H. D.1905 (2.plads)StorbritannienSølv
Benyon, Jimmy S.1905 (1.plads)StorbritannienGuld
Benyon, Jimmy S.1904 (3.plads)StorbritannienBronze
Reed, Arthur L.1904 (2.plads)StorbritannienSølv
Hurley, Marcus1904 (1.plads)USAGuld
Helleman, Carl V.1903 (3.plads)DanmarkBronze
Benyon, Jimmy S.1903 (2.plads)StorbritannienSølv
Reed, Arthur L.1903 (1.plads)StorbritannienGuld
Nord, Orla1902 (3.plads)DanmarkBronze
Delaborde, Léon1902 (2.plads)FrankrigSølv
Piard, Charles1902 (1.plads)FrankrigGuld
Struth, Heinrich1901 (3.plads)TysklandBronze
Vejtruba, Rudolf1901 (2.plads)TjekkoslovakietSølv
Maitrot, Emile1901 (1.plads)FrankrigGuld
Vasserot, Ferdinand1900 (3.plads)FrankrigBronze
Lake, John Henri1900 (2.plads)USASølv
Didier-Nauts, Alphonse1900 (1.plads)BelgienGuld
Caldow, James1899 (3.plads)CanadaBronze
Peabody, E.1899 (2.plads)USASølv
Sommersgill, Thomas1899 (1.plads)StorbritannienGuld
Sommersgill, Thomas1898 (3.plads)StorbritannienBronze
Opel, Ludwig1898 (2.plads)TysklandSølv
Albert, Paul1898 (1.plads)TysklandGuld
Reynolds, Harry1897 (3.plads)IrlandBronze
Fawcett, W. P.1897 (2.plads)StorbritannienSølv
Schrader, Erwin1897 (1.plads)DanmarkGuld
Guillaumet, Charles1896 (3.plads)FrankrigBronze
Schrader, Erwin1896 (2.plads)DanmarkSølv
Reynolds, Harry1896 (1.plads)IrlandGuld
Schaaf, Jean1895 (3.plads)TysklandBronze
Ingemann Petersen, Christian1895 (2.plads)DanmarkSølv
Eden, Jaap1895 (1.plads)HollandGuld
Broadbridge, William1894 (3.plads)SydafrikaBronze
Eden, Jaap1894 (2.plads)HollandSølv
Lehr, August1894 (1.plads)TysklandGuld
Bliss, John Patrick1893 (3.plads)USABronze
Johnson, John1893 (2.plads)USASølv
Zimmermann, Arthur-Augustud1893 (1.plads)USAGuld