CykelrytterÅrLandKommentar
VM blev efter 1992 afholdt som Open1992 Se VM i indiv. forfølgelsesløb, Professionelle/Elite
Petersen, Jan Bo1991 (3.plads)DanmarkBronze
Glöckner, Michael1991 (2.plads)TysklandSølv
Lehmann, Jens1991 (1.plads)TysklandGuld
McCarthy, Mike1990 (3.plads)USABronze
Baturo, Valerj1990 (2.plads)SovjetSølv
Berzin, Evgueni1990 (1.plads)SovjetGuld
Blochwitz, Steffen1989 (3.plads)ØsttysklandBronze
Lehmann, Jens1989 (2.plads)ØsttysklandSølv
Ekimov, Vjatcheslav1989 (1.plads)SovjetGuld
Ingen løb pga. OL1988  
Kasputis, Arturas1987 (3.plads)SovjetBronze
Ekimov, Vjatcheslav1987 (2.plads)SovjetSølv
Umaras, Gintautas1987 (1.plads)SovjetGuld
Woods, Dean1986 (3.plads)AustralienBronze
Umaras, Gintautas1986 (2.plads)SovjetSølv
Ekimov, Vjatcheslav1986 (1.plads)SovjetGuld
Günther, Roland1985 (3.plads)VesttysklandBronze
Umaras, Gintautas1985 (2.plads)SovjetSølv
Ekimov, Vjatcheslav1985 (1.plads)SovjetGuld
Ingen løb pga. OL1984  
Liepinch, Dainis1983 (3.plads)SovjetBronze
Dittert, Berndt1983 (2.plads)ØsttysklandSølv
Kupovets, Viktor1983 (1.plads)SovjetGuld
Hernig, Mario1982 (3.plads)ØsttysklandBronze
Gölz, Rolf1982 (2.plads)VesttysklandSølv
Macha, Detlef1982 (1.plads)ØsttysklandGuld
Bidinost, Maurizio1981 (3.plads)ItalienBronze
Liepinch, Dainis1981 (2.plads)SovjetSølv
Macha, Detlef1981 (1.plads)ØsttysklandGuld
Ingen løb pga. OL1980  
Bondue, Alain1979 (3.plads)FrankrigBronze
Bidinost, Maurizio1979 (2.plads)ItalienSølv
Makarov, Nicolai1979 (1.plads)SovjetGuld
Unterwalder, Uwe1978 (3.plads)ØsttysklandBronze
Dürpisch, Norbert1978 (2.plads)ØsttysklandSølv: Diskvalificeret efter positiv dopingprøve
Macha, Detlef1978 (1.plads)ØsttysklandGuld
Gisiger, Daniel1977 (3.plads)SchweizBronze
Unterwalder, Uwe1977 (2.plads)ØsttysklandSølv
Dürpisch, Norbert1977 (1.plads)ØsttysklandGuld
Ingen løb pga. OL1976  
Pizzoferrato, Orfeo1975 (3.plads)ItalienBronze
Osokin, Vladimir1975 (2.plads)SovjetSølv
Huschke, Thomas1975 (1.plads)ØsttysklandGuld
Huschke, Thomas1974 (3.plads)ØsttysklandBronze
Pizzoferrato, Orfeo1974 (2.plads)ItalienSølv
Lutz, Hans1974 (1.plads)VesttysklandGuld
Kratzer, Rupert1973 (3.plads)VesttysklandBronze
Ponsteen, Herman1973 (2.plads)HollandSølv
Knudsen, Knut1973 (1.plads)NorgeGuld
Ingen løb pga. OL1972  
Bazzan, Giacomo1971 (3.plads)ItalienBronze
Fuchs, Joseph1971 (2.plads)SchweizSølv
Rodríguez Gutiérrez, Martin Emilio1971 (1.plads)ColombiaGuld
Bykov, Viktor1970 (3.plads)SovjetBronze
Hallam, Ian1970 (2.plads)StorbritannienSølv
Kurmann, Xaver1970 (1.plads)SchweizGuld
Rebillard, Daniel1969 (3.plads)FrankrigBronze
Darmet, Bernard1969 (2.plads)FrankrigSølv
Kurmann, Xaver1969 (1.plads)SchweizGuld
Bosisio, Lorenzo1968 (3.plads)ItalienBronze
Kurmann, Xaver1968 (2.plads)SchweizSølv
Frey, Mogens1968 (1.plads)DanmarkGuld
Daler, Jirí1967 (3.plads)TjekkoslovakietBronze
Frey, Mogens1967 (2.plads)DanmarkSølv
Bongers, Gerard1967 (1.plads)HollandGuld
Ursi, Giorgio1966 (3.plads)ItalienBronze
Daler, Jirí1966 (2.plads)TjekkoslovakietSølv
Groen, Tiemen1966 (1.plads)HollandGuld
Isaksson, Preben1965 (3.plads)DanmarkBronze
Moskvin, Stanislav1965 (2.plads)SovjetSølv
Groen, Tiemen1965 (1.plads)HollandGuld
Daler, Jirí1964 (3.plads)TjekkoslovakietBronze
Van Loo, Herman1964 (2.plads)BelgienSølv
Groen, Tiemen1964 (1.plads)HollandGuld
Porter, Hugh1963 (3.plads)StorbritannienBronze
Moskvin, Stanislav1963 (2.plads)SovjetSølv
Walschaerts, Jean1963 (1.plads)BelgienGuld
Oudkerk, Jacobus1962 (3.plads)HollandBronze
Van Loo, Herman1962 (2.plads)BelgienSølv
Jensen, Kaj E.1962 (1.plads)DanmarkGuld
Delattré, Marcel1961 (3.plads)FrankrigBronze
Oudkerk, Jacobus1961 (2.plads)HollandSølv
Nijdam, Henk1961 (1.plads)HollandGuld
Köhler, Siegfried1960 (3.plads)ØstrigBronze
Nijdam, Henk1960 (2.plads)HollandSølv
Delattré, Marcel1960 (1.plads)FrankrigGuld
Trepp, Willy1959 (3.plads)SchweizBronze
Valotto, Mario1959 (2.plads)ItalienSølv
Altig, Rudi1959 (1.plads)TysklandGuld
Simonigh, Carlo1958 (3.plads)ItalienBronze
Gaudrillet, Philippe1958 (2.plads)FrankrigSølv
Sheil, Norman1958 (1.plads)StorbritannienGuld
Geldermans, Albertus1957 (3.plads)HollandBronze
Gandini, Franco1957 (2.plads)ItalienSølv
Simonigh, Carlo1957 (1.plads)ItalienGuld
Geddes, John1956 (3.plads)StorbritannienBronze
Faggin, Leandro1956 (2.plads)ItalienSølv
Baldini, Ercole1956 (1.plads)ItalienGuld
Faggin, Leandro1955 (3.plads)ItalienBronze
Brotherton, Peter1955 (2.plads)StorbritannienSølv
Sheil, Norman1955 (1.plads)StorbritannienGuld
Sheil, Norman1954 (3.plads)StorbritannienBronze
Brotherton, Peter1954 (2.plads)StorbritannienSølv
Faggin, Leandro1954 (1.plads)ItalienGuld
De Groot, Daniel1953 (3.plads)HollandBronze
Campana, Loris1953 (2.plads)ItalienSølv
Messina, Guido1953 (1.plads)ItalienGuld
Campana, Loris1952 (3.plads)ItalienBronze
De Rossi, Mino1952 (2.plads)ItalienSølv
Van Heusden, Piet1952 (1.plads)HollandGuld
Messina, Guido1951 (3.plads)ItalienBronze
Glorieux, Raphaël1951 (2.plads)BelgienSølv
De Rossi, Mino1951 (1.plads)ItalienGuld
Messina, Guido1950 (3.plads)ItalienBronze
Gandini, Aldo1950 (2.plads)ItalienSølv
Patterson, Sidney1950 (1.plads)AustralienGuld
Gandini, Aldo1949 (3.plads)ItalienBronze
Cartwright, Cyril1949 (2.plads)StorbritannienSølv
Andersen, Knud E.1949 (1.plads)DanmarkGuld
Coste, Charles1948 (3.plads)FrankrigBronze
Dupont, Jacques1948 (2.plads)FrankrigSølv
Messina, Guido1948 (1.plads)ItalienGuld
Andersen, Knud E.1947 (3.plads)DanmarkBronze
François, Attilio1947 (2.plads)UruguaySølv
Benfenati, Arnaldo1947 (1.plads)ItalienGuld
Janemar, Harald1946 (3.plads)SverigeBronze
Gissel, Børge1946 (2.plads)DanmarkSølv
Rioland, Roger1946 (1.plads)FrankrigGuld