CykelrytterÅrLandKommentar
Ingen løb2008-  
Haussler, Heinrich2007; 5.etapeTyskland5. etape
Petacchi, Alessandro2007; 4.etapeItalien4. etape
Ciolek, Gerald2007; 3.etapeTyskland3. etape
Petacchi, Alessandro2007; 2.etapeItalien2. etape
Petacchi, Alessandro2007; 1.etapeItalien1. etape
Petacchi, Alessandro2006; 5.etapeItalien5. etape
Petacchi, Alessandro2006; 4.etapeItalien4. etape
Petacchi, Alessandro2006; 3.etapeItalien3. etape
Petacchi, Alessandro2006; 2.etapeItalien2. etape
Petacchi, Alessandro2006; 1.etapeItalien1. etape
Ardila, Mauricio Alberto2005; 5.etapeColombia5. etape
Förster, Robert2005; 4.etapeTyskland4. etape
Papstein, Björn2005; 3.etapeTyskland3. etape
McEwen, Robbie2005; 2.etapeAustralien2. etape
Lewandowski, Marcin2005; 1.etapePolen1. etape
Hondo, Danilo2004; 5.etapeTyskland5. etape
Hondo, Danilo2004; 4.etapeTyskland4. etape
Roesems, Bert2004; 3.etapeBelgien3. etape
Hondo, Danilo2004; 2.etapeTyskland2. etape
Hondo, Danilo2004; 1.etapeTyskland1. etape
Pollack, Olaf2003; 5.etapeTyskland5. etape
Konecny, Tomas2003; 4.etapeTjekkiet4. etape
Ruskys, Saulius2003; 3.etapeLitauen3. etape
Scholz, Ronny2003; 2.etapeTyskland2. etape
Wilhelms, Thorsten2003; 1.etape(b)Tyskland1. etape (b)
Rich, Michael2003; 1.etape(a)Tyskland1. etape (a), (Enkeltstart)
Bartko, Robert2002; 5.etapeTyskland5. etape
Rich, Michael2002; 4.etape(b)Tyskland4. etape (b), (Enkeltstart)
Wilhelms, Thorsten2002; 4.etape(a)Tyskland4. etape (a)
Pollack, Olaf2002; 3.etapeTyskland3. etape
Pollack, Olaf2002; 2.etapeTyskland2. etape
Wilhelms, Thorsten2002; 1.etapeTyskland1. etape
Usov, Alexandre2001; 5.etapeHviderusland5. etape
Grabsch, Bert2001; 4.etapeTyskland4. etape
Usov, Alexandre2001; 3.etapeHviderusland3. etape
Horrillo Munoz, Pedro2001; 2.etapeSpanien2. etape
Wilhelms, Thorsten2001; 1.etape(b)Tyskland1. etape (b)
Rich, Michael2001; 1.etape(a)Tyskland1. etape (a), (Enkeltstart)
Rodriguez, Fred2000; 10.etapeUSA10. etape
Hulsmans, Kevin2000; 9.etapeBelgien9. etape
Müller, Martin2000; 8.etapeTyskland8. etape
Rodriguez, Fred2000; 7.etapeUSA7. etape
Schmidt, Torsten2000; 6.etapeTyskland6. etape
Van Heeswijk, Max2000; 5.etapeHolland5. etape
Zuijderwijk, Wilco2000; 4.etapeHolland4. etape
Lademann, Christian2000; 3.etapeTyskland3. etape
Pollack, Olaf2000; 2.etapeTyskland2. etape
Pollack, Olaf2000; 1.etapeTyskland1. etape
Dubbeldam, Davy1999; 7.etapeHolland7. etape
Werner, Jürgen1999; 6.etapeTyskland6. etape
Pollack, Olaf1999; 5.etapeTyskland5. etape
Schmidt, Torsten1999; 4.etape(b)Tyskland4. etape (b), (Enkeltstart)
Van der Wolf, Michael1999; 4.etape(a)Holland4. etape (a)
Beikirch, Andreas1999; 3.etapeTyskland3. etape
Koerts, Jans1999; 2.etapeHolland2. etape
Koerts, Jans1999; 1.etapeHolland1. etape
Kjærgaard, Steffen1999;NorgeProlog
Hondo, Danilo1998; 10.etape(b)Tyskland10. etape (b)
Hondo, Danilo1998; 10.etape(a)Tyskland10. etape (a)
Babaitsev, Artour1998; 9.etapeRusland9. etape
Hondo, Danilo1998; 8.etapeTyskland8. etape
Hondo, Danilo1998; 7.etapeTyskland7. etape
Schmidt, Torsten1998; 6.etapeTyskland6. etape
Stangelj, Gorazd1998; 5.etapeSlovenien5. etape
Hondo, Danilo1998; 4.etapeTyskland4. etape
Rodriguez, Fred1998; 3.etape(b)USA3. etape (b)
Klöden, Andreas1998; 3.etape(a)Tyskland3. etape (a), (Enkeltstart)
Magnusson, Glenn1998; 2.etapeSverige2. etape
McRae, Chann1998; 1.etapeUSA1. etape
Korff, André1997; 10.etapeTyskland10. etape
Rein, Steffen1997; 9.etapeTyskland9. etape
Rodriguez, Fred1997; 8.etapeUSA8. etape
Weißmann, Mike1997; 7.etapeTyskland7. etape
Grabsch, Ralf1997; 6.etapeTyskland6. etape
Voigt, Jens1997; 5.etape(b)Tyskland5. etape (b)
Tyskland1997; 5.etape(a)Tyskland5. etape (a), (Holdtidskørsel)
Pollack, Olaf1997; 4.etapeTyskland4. etape
Schöllhammer, Ralf1997; 3.etapeTyskland3. etape
Rosolinski, Gregorz1997; 2.etapePolen2. etape
Liese, Thomas1997; 1.etape(b)Tyskland1. etape (b), (Enkeltstart)
Van der Ven, Remco1997; 1.etape(a)Holland1. etape (a)
Trkal, Frantisek1996; 10.etapeTjekkiet10. etape
Weißmann, Mike1996; 9.etapeTyskland9. etape
Lehmann, Lutz1996; 8.etapeTyskland8. etape
McCormack, Frank1996; 7.etapeUSA7. etape
Bauer, Steve1996; 6.etapeCanada6. etape
Page, Jonathan1996; 5.etapeUSA5. etape
Schaffrath, Jan1996; 4.etape(b)Tyskland4. etape (b)
Tyskland1996; 4.etape(a)Tyskland4. etape (a), (Holdtidskørsel)
Trkal, Frantisek1996; 3.etapeTjekkiet3. etape
Lehmann, Lutz1996; 2.etapeTyskland2. etape
Bauer, Steve1996; 1.etape(b)Canada1. etape (b)
Lauk, Andres1996; 1.etape(a)Estland1. etape (a)
Müller, Dirk1996;TysklandProlog
Bartko, Robert1995; 9.etapeTyskland9. etape
Siman, Hans1995; 8.etapeTyskland8. etape
Bach, Andreas1995; 7.etape(b)Tyskland7. etape (b)
Liese, Thomas1995; 7.etape(a)Tyskland7. etape (a), (Enkeltstart)
Blochwitz, Steffen1995; 6.etapeTyskland6. etape
Diewald, Klaus1995; 5.etapeTyskland5. etape
Diewald, Klaus1995; 4.etapeTyskland4. etape
Schinck, Frank1995; 3.etapeTyskland3. etape
Rein, Steffen1995; 2.etapeTyskland2. etape
Baranowski, Dariusz1995; 1.etapePolen1. etape
Padrnos, Pavel1995;TjekkietProlog (a)
Tjekkiet1995;TjekkietProlog (b), (Holdtidskørsel)
Konecny, Petr1995;TjekkietProlog (c)
Ullrich, Jan1994; 9.etapeTyskland9. etape
Pianegonda, Gianluca1994; 8.etapeItalien8. etape
Bernutz, Hagen1994; 7.etapeTyskland7. etape
Dante, Stefano1994; 6.etapeItalien6. etape
Ullrich, Jan1994; 5.etapeTyskland5. etape
Kennel, Markus1994; 4.etapeSchweiz4. etape
Bellini, Marco1994; 3.etape(b)Italien3. etape (b)
Rusland1994; 3.etape(a)Rusland3. etape (a), (Holdtidskørsel)
Güller, Urs1994; 2.etapeSchweiz2. etape
Ullrich, Jan1994; 1.etapeTyskland1. etape
Saprykine, Roman1994;RuslandProlog (a)
Bjakov, Alexei1994;RuslandProlog (b)
Augustin, Frank1993; 9.etapeTyskland9. etape
Weber, Tino1993; 8.etapeTyskland8. etape
Tesar, Lubor1993; 7.etapeTjekkiet7. etape
Dietz, Bert1993; 6.etapeTyskland6. etape
Tesar, Lubor1993; 5.etapeTjekkiet5. etape
Liese, Thomas1993; 4.etape(b)Tyskland4. etape (b)
Liese, Thomas1993; 4.etape(a)Tyskland4. etape (a), (Enkeltstart)
Wilhelms, Thorsten1993; 3.etapeTyskland3. etape
Lehmann, Lutz1993; 2.etape(b)Tyskland2. etape (b)
Kravtchenko, Vadim1993; 2.etape(a)Kasakhstan2. etape (a)
BDR-Straße1993; 1.etape(b)Tyskland1. etape (b), (Holdtidskørsel)
Trkal, Frantisek1993; 1.etape(a)Tjekkiet1. etape (a)
Weißmann, Mike1993;TysklandProlog
Liese, Thomas1992; 10.etape(b)Tyskland10. etape (b), (Enkeltstart)
Koldewitz, Ralf1992; 10.etape(a)Tyskland10. etape (a)
Wesemann, Steffen1992; 9.etape(b)Tyskland9. etape (b)
GUS1992; 9.etape(a)Tyskland9. etape (a), (Holdtidskørsel)
Bredow, Torsten1992; 8.etapeTyskland8. etape
Bredow, Torsten1992; 7.etapeTyskland7. etape
Bach, Andreas1992; 6.etape(b)Tyskland6. etape (b)
Neliubin, Dimitri1992; 6.etape(a)Rusland6. etape (a), (Enkeltstart)
Dummert, Gerhard1992; 5.etapeTyskland5. etape
Mickiewicz, Jacek1992; 4.etapePolen4. etape
Schiffner, Dirk1992; 3.etapeTyskland3. etape
Lehmann, Lutz1992; 2.etapeTyskland2. etape
Ivankine, Alexander1992; 1.etapeRusland1. etape
Wesemann, Steffen1992;TysklandProlog (a)
Miekus, Holger1992;TysklandProlog (b)
Dörper, Alexander1991; 10.etape(b)Tyskland10. etape (b)
Tesar, Lubor1991; 10.etape(a)Tjekkoslovakiet10. etape (a), (Enkeltstart)
Liese, Thomas1991; 9.etapeTyskland9. etape
Chilo, Igor1991; 8.etapeSovjet8. etape
Hernig, Mario1991; 7.etape(b)Tyskland7. etape (b)
Meijs, Raymond1991; 7.etape(a)Holland7. etape (a)
Kozinski, Vitali1991; 6.etape(b)Rusland6. etape (b)
BDR I-Bahn1991; 6.etape(a)Tyskland6. etape (a), (Holdtidskørsel)
Krön, Thomas1991; 5.etapeTyskland5. etape
Nefedov, Stanislav1991; 4.etapeSovjet4. etape
Kozinski, Vitali1991; 3.etapeSovjet3. etape
Trezzi, Fabrizio1991; 2.etapeItalien2. etape
Kozinski, Vitali1991; 1.etapeSovjet1. etape
Glöckner, Michael1991;TysklandProlog (a)
Jäger, Christian1991;TysklandProlog (b)
Liese, Thomas1990; 10.etapeØsttyskland10. etape
Messerschmidt, Uwe1990; 9.etapeVesttyskland9. etape
Wolf, Carsten1990; 8.etape(b)Østtyskland8. etape (b)
Wolf, Carsten1990; 8.etape(a)Østtyskland8. etape (a)
Piatek, Zbigniew1990; 7.etapePolen7. etape
Zuijderwijk, Wilco1990; 6.etape(b)Holland6. etape (b)
Sovjet1990; 6.etape(a)Sovjet6. etape (a), (Holdtidskørsel)
Wolf, Carsten1990; 5.etapeØsttyskland5. etape
Georgiev, Vladko1990; 4.etapeBulgarien4. etape
Stanchev, Stancho1990; 3.etapeBulgarien3. etape
Wolf, Carsten1990; 2.etapeØsttyskland2. etape
Zuijderwijk, Wilco1990; 1.etapeHolland1. etape
Glöckner, Michael1990;VesttysklandProlog (a)
Wolf, Carsten1990;ØsttysklandProlog (b)
Vasicek, Miroslav1989; 10.etape(b)Sovjet10. etape (b)
Rich, Michael1989; 10.etape(a)Vesttyskland10. etape (a), (Enkeltstart)
Bodyk, Jacek1989; 9.etapePolen9. etape
Wolf, Carsten1989; 8.etape(b)Østtyskland8. etape (b)
Østtyskland1989; 8.etape(a)Østtyskland8. etape (a), (Holdtidskørsel)
Wolf, Carsten1989; 7.etapeØsttyskland7. etape
Wolf, Carsten1989; 6.etapeØsttyskland6. etape
Rajch, Czeslaw1989; 5.etapePolen5. etape
Spruch, Zbigniew1989; 4.etapePolen4. etape
Wolf, Carsten1989; 3.etapeØsttyskland3. etape
Spruch, Zbigniew1989; 2.etapePolen2. etape
Lehnert, Raimund1989; 1.etapeVesttyskland1. etape
Liese, Thomas1989;ØsttysklandProlog (a)
Lehmann, Lutz1989;VesttysklandProlog (b)
Wolf, Carsten1988; 10.etapeØsttyskland10. etape
Jaskula, Zenon1988; 9.etapePolen9. etape
Tammesalu, Arvid1988; 8.etapeSovjet8. etape
Blochwitz, Steffen1988; 7.etape(b)Østtyskland7. etape (b), (Enkeltstart)
Wolf, Carsten1988; 7.etape(a)Østtyskland7. etape (a)
Lom, Lubos1988; 6.etapeSovjet6. etape
Wolf, Carsten1988; 5.etapeØsttyskland5. etape
Lom, Lubos1988; 4.etapeSovjet4. etape
Sienders, Robert1988; 3.etapeHolland3. etape
Spruch, Zbigniew1988; 2.etapePolen2. etape
Østtyskland1988; 1.etape(b)Østtyskland1. etape (b), (Holdtidskørsel)
Jaskula, Zenon1988; 1.etape(a)Polen1. etape (a)
Meier, Dirk1988;ØsttysklandProlog (a)
Wolf, Carsten1988;ØsttysklandProlog (b)
Andersson, Allan1987; 9.etapeSverige9. etape
Wechselberger, Helmut1987; 8.etape(b)Østrig8. etape (b), (Enkeltstart)
Wrona, Zdzislaw1987; 8.etape(a)Polen8. etape (a)
Karlowicz, Mieczyslaw1987; 7.etapePolen7. etape
Wrona, Zdzislaw1987; 6.etapePolen6. etape
Stumpf, Remig1987; 5.etapeVesttyskland5. etape
Bol, Patrick1987; 4.etape(b)Holland4. etape (b)
BDR-Strasse1987; 4.etape(a)Vesttyskland4. etape (a), (Holdtidskørsel)
Karlowicz, Mieczyslaw1987; 3.etapePolen3. etape
Messerschmidt, Uwe1987; 2.etapeVesttyskland2. etape
Wrona, Zdzislaw1987; 1.etapePolen1. etape
Somogyi, Miklós1987;UngarnProlog (a)
Wrona, Zdzislaw1987;PolenProlog (b)
Lom, Lubos1986; 11.etapeSovjet11. etape
Sumnikov, Igor1986; 10.etape(b)Sovjet10. etape (b)
Maassen, Frans1986; 10.etape(a)Holland10. etape (a)
Kappes, Andreas1986; 9.etape(b)Vesttyskland9. etape (b)
Abdoujaparov, Djamolidine1986; 9.etape(a)Sovjet9. etape (a)
Maassen, Frans1986; 8.etapeHolland8. etape
Kozinski, Vitali1986; 7.etapeSovjet7. etape
Uslamine, Sergei1986; 6.etapeSovjet6. etape
Sovjet1986; 5.etape(b)Sovjet5. etape (b), (Holdtidskørsel)
Dittert, Berndt1986; 5.etape(a)Østtyskland5. etape (a)
Uslamine, Sergei1986; 4.etapeSovjet4. etape
Dittert, Berndt1986; 3.etape(b)Østtyskland3. etape (b), (Enkeltstart)
Abdoujaparov, Djamolidine1986; 3.etape(a)Sovjet3. etape (a)
Gröne, Bernd1986; 2.etapeVesttyskland2. etape
Abdoujaparov, Djamolidine1986; 1.etapeSovjet1. etape
Abdoujaparov, Djamolidine1986;SovjetProlog (Kriterium)
Raab, Uwe1985; 9.etape(b)Østtyskland9. etape (b)
Jdanov, Vasilij1985; 9.etape(a)Sovjet9. etape (a), (Enkeltstart)
Barth, Thomas1985; 8.etapeØsttyskland8. etape
Van Wijk, Jan1985; 7.etapeHolland7. etape
Tammesalu, Arvid1985; 6.etapeSovjet6. etape
Radtke, Dan1985; 5.etapeØsttyskland5. etape
Popp, Paul1985; 4.etapeØstrig4. etape
Sumnikov, Igor1985; 3.etapeSovjet3. etape
Raab, Uwe1985; 2.etapeØsttyskland2. etape
Radtke, Dan1985; 1.etape(b)Østrig1. etape (b)
Sovjet1985; 1.etape(a)Sovjet1. etape (a), (Holdtidskørsel)
Popp, Paul1985;ØstrigProlog (Kriterium)
Sinowjew, Alexander1984; 9.etapeSovjet9. etape
Smijewskoi, Sergei1984; 8.etape(b)Sovjet8. etape (b)
Hernig, Mario1984; 8.etape(a)Østtyskland8. etape (a), (Enkeltstart)
Schleicher, Jörgfried1984; 7.etapeVesttyskland7. etape
Marx, Michael1984; 6.etapeVesttyskland6. etape
Kashirin, Yuri1984; 5.etapeSovjet5. etape
Sinowjew, Alexander1984; 4.etapeSovjet4. etape
Schleicher, Jörgfried1984; 3.etapeVesttyskland3. etape
Sinowjew, Alexander1984; 2.etape(b)Sovjet2. etape (b)
Østtyskland1984; 2.etape(a)Østtyskland2. etape (a), (Holdtidskørsel)
Navolokin, Sergei1984; 1.etapeSovjet1. etape
Dittert, Berndt1984;ØsttysklandProlog (Kriterium)
Wechselberger, Helmut1983; 8.etapeØstrig8. etape
Wechselberger, Helmut1983; 7.etapeØstrig7. etape
Verhoeven, Nicolaas Cornelis1983; 6.etapeHolland6. etape
Marx, Michael1983; 5.etape(b)Vesttyskland5. etape (b)
Ludwig, Olaf1983; 5.etape(a)Østtyskland5. etape (a), (Enkeltstart)
Liepinsch, Dainis1983; 4.etapeSovjet4. etape
Ludwig, Olaf1983; 3.etape(b)Østtyskland3. etape (b)
Sovjet1983; 3.etape(a)Sovjet3. etape (a), (Holdtidskørsel)
Navolokin, Sergei1983; 2.etapeSovjet2. etape
Van Vliet, Teun1983; 1.etapeHolland1. etape
Becker, Peter1983;VesttysklandProlog (Kriterium)
Nikitenko, Sergei1982; 9.etape(b)Sovjet9. etape (b)
Pajor, Andrzej1982; 9.etape(a)Polen9. etape (a), (Enkeltstart)
Nikitenko, Sergei1982; 8.etapeSovjet8. etape
Nikitenko, Sergei1982; 7.etapeSovjet7. etape
Piasecki, Lech1982; 6.etapePolen6. etape
Walczak, Heinz1982; 5.etapeVesttyskland5. etape
Trcka, Ales1982; 4.etapeTjekkoslovakiet4. etape
Nikitenko, Sergei1982; 3.etapeSovjet3. etape
Potrykus, Johannes1982; 2.etapeVesttyskland2. etape
Havik, Henk1982; 1.etapeHolland1. etape
Sovjet1982;SovjetProlog (Holdtidskørsel)
Becker, Peter1981; 9.etapeVesttyskland9. etape
Drogan, Bernd1981; 8.etapeØsttyskland8. etape
Salvador, Ennio1981; 7.etapeItalien7. etape
Ludwig, Olaf1981; 6.etapeØsttyskland6. etape
Michalak, Lechoslaw1981; 5.etapePolen5. etape
Ludwig, Olaf1981; 4.etapeØsttyskland4. etape
Forasacco, Lucio1981; 3.etapeItalien3. etape
Jentzsch, Olaf1981; 2.etapeØsttyskland2. etape
Ludwig, Olaf1981; 1.etapeØsttyskland1. etape
Byriel, Ole1981;DanmarkProlog (Kriterium)
Sujka, Krzystof1980; 9.etapePolen9. etape
Dedjonow, Wjatscheslaw1980; 8.etape(b)Sovjet8. etape (b)
Dedjonow, Wjatscheslaw1980; 8.etape(a)Sovjet8. etape (a), (Enkeltstart)
Wojtas, Tadeusz1980; 7.etape(b)Polen7. etape (b)
Sovjet1980; 7.etape(a)Sovjet7. etape (a), (Holdtidskørsel)
Logvin, Oleg1980; 6.etapeSovjet6. etape
Szurkowski, Ryszard1980; 5.etapePolen5. etape
Flögel, Dieter1980; 4.etapeVesttyskland4. etape
Peduzzi, Michael1980; 3.etapeØstrig3. etape
Heiny, Lothar1980; 2.etapeVesttyskland2. etape
Dedjonow, Wjatscheslaw1980; 1.etapeSovjet1. etape
Becker, Peter1980;VesttysklandProlog (Kriterium)
Michalsky, Rudi1979; 8.etapeVesttyskland8. etape
Gustafsson, Mats1979; 7.etape(b)Sverige7. etape (b)
Santysiak, Henryk1979; 7.etape(a)Polen7. etape (a), (Enkeltstart)
Ledermann, Hans1979; 6.etapeSchweiz6. etape
Michalsky, Rudi1979; 5.etapeVesttyskland5. etape
Andersen, Kim1979; 4.etapeDanmark4. etape
Andersen, Kim1979; 3.etape(b)Danmark3. etape (b)
Baumgartner, Walter1979; 3.etape(a)Schweiz3. etape (a)
Szurkowski, Ryszard1979; 2.etapePolen2. etape
Trott, Wilfried1979; 1.etape(b)Vesttyskland1. etape (b)
Känel, Hans1979; 1.etape(a)Schweiz1. etape (a), (Enkeltstart)
Frijns, Ludo1978; 8.etapeBelgien8. etape
Novak, Ladislav1978; 7.etape(b)Tjekkoslovakiet7. etape (b)
Krawczyk, Jan1978; 7.etape(a)Polen7. etape (a), (Enkeltstart)
Brzezny, Jan1978; 6.etapePolen6. etape
Bernkens, Benny1978; 5.etape(b)Belgien5. etape (b)
Becker, Peter1978; 5.etape(a)Vesttyskland5. etape (a), (Enkeltstart)
Klasa, Michal1978; 4.etapeTjekkoslovakiet4. etape
Kalis, Frantisek1978; 3.etapeTjekkoslovakiet3. etape
Klasa, Michal1978; 2.etapeTjekkoslovakiet2. etape
Becker, Peter1978; 1.etapeVesttyskland1. etape
Thoelen, Eric1978;BelgienProlog (Kriterium)
Thoelen, Eric1977; 6.etape(b)Belgien6. etape (b)
Marcussen, Michael1977; 6.etape(a)Danmark6. etape (a)
Gisiger, Daniel1977; 5.etapeSchweiz5. etape
Summer, Hans1977; 4.etapeØstrig4. etape
Gisiger, Daniel1977; 3.etape(b)Schweiz3. etape (b)
Känel, Hans1977; 3.etape(a)Schweiz3. etape (a), (Enkeltstart)
Karner, Leopold1977; 2.etapeØstrig2. etape
Havik, Martien1977; 1.etapeHolland1. etape