Durbridge, Luke


Født
09/04/1991

År Løb Kommentar
2017; 3.etape(b) Tre dage ved Panne, Etapesejr 3. etape (b) (Enkeltstart)
2016 (3.plads) VM i holdtidskørsel, Trade Teams Bronze (Orica-Bikeexchange)
2016 Duo Normand
2015; 1.etape Giro d'Italia, Etapesejr 1. etape, San Lorenzo al Mare-Sanremo, 17,6 km. (Holdtidskørsel), Orica GreenEdge
2014; 3.afd. Jayco Bay Cycling Classic, Afdeling 3. afdeling
2014; 1.etape Giro d'Italia, Etapesejr 1. etape, Belfast-Belfast, 21,7 km. (Holdtidskørsel), Orica GreenEdge
2014 (2.plads) VM i holdtidskørsel, Trade Teams Sølv (Orica Greenedge)
2013; 2.afd. Jayco Bay Cycling Classic, Afdeling 2. afdeling
2013; 3.etape Circuit de la Sarthe, Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2013 (2.plads) VM i holdtidskørsel, Trade Teams Sølv (Orica Greenedge)
2013 Australske mesterskab i enkeltstart
2013 Australske mesterskab i linieløb
2013 Duo Normand
2012; 4.etape Tour du Poitou-Charentes, Etapesejr 4. etape (Enkeltstart)
2012; 2.etape(b) Circuit de la Sarthe, Etapesejr 2. etape (b) (Enkeltstart)
2012; 2.etape BinckBank Tour, Etapesejr 2. etape (Holdtidskørsel) ORICA GREENEDGE
2012; Criterium du Dauphiné, Etapesejr Prolog
2012 (3.plads) VM i holdtidskørsel, Trade Teams Bronze (Orica GreenEdge)
2012 Australske mesterskab i enkeltstart
2012 Circuit de la Sarthe
2012 Tour du Poitou-Charentes
2012 Duo Normand
2012 Circuit de la Sarthe, Ungdomskonkurrencen
2012 Tour du Poitou-Charentes, Ungdomskonkurrencen
2011; 5.etape Olympia's Tour, Etapesejr 5. etape (Enkeltstart)
2011; Olympia's Tour, Etapesejr Prolog
2011 (1.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Guld
2011 (1.plads) VM i enkeltstart, U/23 Guld
2011 Chrono Champenois
2011 Australske mesterskab i enkeltstart, U/23
2010; 1.etape Thüringen-Rundfahrt, Etapesejr 1. etape (Holdtidskørsel) Team Jayco Skins
2010/2009 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 2. afdeling Melbourne
2010/2009 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 4. afdeling Beijing
2010 (3.plads) Commonwealth Games, Enkeltstart Bronze
2010 (2.plads) VM i enkeltstart, U/23 Sølv
2009/2008 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 2. afdeling Melbourne
2009 (2.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Sølv
2009 (1.plads) VM i enkeltstart, Junior Guld
2009 (1.plads) VM i parløb, Junior Guld
2009 Australske mesterskab i enkeltstart, Junior
2008 (3.plads) VM i pointløb, Junior Bronze
2008 (1.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Guld