Johansen Graungaard, Julius


Født
13/09/1999

År Løb Kommentar
2018; 1.etape Randers Bike Week (A-klasse), Etapesejr 1. etape
2018 (2.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Sølv
2018 Dansk endagsløb, A-klasse Give Elementer Løbet JFM
2018 Stjerneløbet
2018 Danske mesterskab i linieløb, U/23
2018 Danske mesterskab i parløb
2018 PostNord Danmark Rundt, Ungdomskonkurrencen
2017; 3.etape(b) Trofeo Karlsberg, Etapesejr 3. etape (b) (Enkeltstart)
2017; 3.etape Tour de Himmelfart (U/19-Junior), Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2017; 2.etape Youth Tour (U/19-Junior), Etapesejr 2. etape (Enkeltstart)
2017; 1.etape Tour de Himmelfart (U/19-Junior), Etapesejr 1. etape
2017; Youth Tour (U/19-Junior), Etapesejr Prolog
2017/2016 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 3. afdeling Cali
2017 (2.plads) EM i enkeltstart, Junior Sølv
2017 (2.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Sølv
2017 (2.plads) EM i omnium Sølv
2017 (1.plads) VM i omnium, Junior Guld
2017 (1.plads) VM i parløb, Junior Guld
2017 (1.plads) VM i linieløb, Junior Guld
2017 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Team Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior 1
2017 UIV Cup/Amatør Cup, København
2017 Dansk banestævne, Elite Odense stævne, Parløb (100 omgange) 20.01.2017
2017 Nordisk mesterskab i parløb
2017 Nordisk mesterskab i indiv. forfølgelsesløb
2017 Nordisk mesterskab i tempoløb
2017 Youth Tour (U/19-Junior)
2017 Dansk endagsløb, U/19-Junior VTS Tømrer-Snedker TT Cup, 2. afdeling (Enkeltstart)
2017 Dansk endagsløb, U/19-Junior Vincoloppet (Enkeltstart) Øresunds Cup 3. afdeling, Skåne
2017 Dansk endagsløb, U/19-Junior Vincoloppet (Linieløb) Øresunds Cup 4. afdeling, Skåne
2017 Tour de Himmelfart (U/19-Junior)
2017 Dansk endagsløb, U/19-Junior Lindberg Sport Løbet, Hammel
2017 Trofeo Karlsberg
2017 Stjerneløbet
2017 Danske mesterskab i holdløb, Junior Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior
2017 Demin Skilte Junior Cup, Afdeling 4. afdeling, Lolland-Falster
2017 Danske mesterskab i enkeltstart, Junior
2017 Danske mesterskab i linieløb, Junior
2017 Dansk endagsløb, U/19-Junior Sorgenfriløbet, Lyngby
2017 Dansk endagsløb, U/19-Junior Cykleklubben Fix Rødovre Løbet
2017 Demin Skilte Junior Cup, Afdeling 6. afdeling, Brædstrup
2017 Dansk endagsløb, U/19-Junior SAPA Løbet, Tønder
2017 Dansk banestævne, Elite DBC Stævne, Udskilningsløb, 26.10.2017
2017 Dansk banestævne, Elite DBC Stævne, Scratch (40 omgange) 26.10.2017
2017 Årets talent
2017 Dansk banestævne, Elite Åbningsstævne Ballerup, Parløb med handicap (100 omgange) 12.10.2017
2017 DCU præmieliste, U/19-Junior 1. plads, 381 point
2017 Danske mesterskab i parløb .
2016; 3.etape Tour de Himmelfart (U/19-Junior), Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2016; 2.etape(a) Liege-La Gleize (Junior), Etapesejr 2. etape (a) (Holdtidskørsel) Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde junior
2016; 1.etape Tour de Himmelfart (U/19-Junior), Etapesejr 1. etape
2016; 1.etape Liege-La Gleize (Junior), Etapesejr 1. etape
2016 (3.plads) VM i omnium, Junior Bronze
2016 (2.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Sølv
2016 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Team Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior 1
2016 UIV Cup/Amatør Cup, København
2016 Giro Nortorf, U/19-Junior
2016 Dansk endagsløb, U/19-Junior Grøntgrossisten Løbet, Køge
2016 Tour de Himmelfart (U/19-Junior)
2016 Dansk endagsløb, U/19-Junior Ordrup CC Løbet, Ganløse
2016 Danske mesterskab i holdløb, Junior Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior
2016 Demin Skilte Junior Cup, Afdeling 5. afdeling, Amager
2016 Demin Skilte Junior Cup, Afdeling 6. afdeling, Roskilde
2016 Dansk endagsløb, U/19-Junior Danbolig Løbet (Parløb) Værløse Farum Cykle Klub og Holte CK
2016 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb, Junior
2016 DCU præmieliste, U/19-Junior 1. plads, 85 point
2016 Kim Refshammers Mindeløb
2016 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold, Junior 4.03,042, Aigle, 2016 VM 
2015; 6.afd. Tornado Cup U/17, Afdeling 6. afdeling, Sønderborg
2015; 5.etape Tidaholm U6 Cycle Tour; (U/17), Etapesejr 5. etape (Enkeltstart)
2015; 4.etape Tidaholm U6 Cycle Tour; (U/17), Etapesejr 4. etape
2015; 2.etape Tour de Himmelfart (U/17), Etapesejr 2. etape
2015; Tidaholm U6 Cycle Tour; (U/17), Etapesejr Prolog
2015 (1.plads) OL-Ungdom, Enkeltstart Guld
2015 Dansk banestævne, Elite Scratch (6 kilometer) 8/1-2015
2015 3-dagesløbet Junior
2015 Rund um Ascheffel, U/17
2015 Giro Nortorf, U/17
2015 Dansk endagsløb, U/17 Sparekassen Vendsyssel Aalborg Løbet
2015 Dansk endagsløb, U/17 NBC - LexJuris Tempoløbet, Næstved (Enkeltstart)
2015 Dansk endagsløb, U/17 LFCK - CP Entreprises åbne landevejsløb, Kettinge
2015 Dansk endagsløb, U/17 Nishiki Løbet, Randers
2015 Tidaholm U6 Cycle Tour; (U/17)
2015 Danske mesterskab i enkeltstart, U/17
2015 Dansk endagsløb, U/19-Junior Roskilde Løbet
2015 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb
2015 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb, Junior
2015 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Scratch, U19 27.10.15
2015 Dansk banestævne, Elite Parløb (40 minutter) 03.11.2015
2015 Dansk banestævne, Elite Udskilningsløb Elite + U/19, 19.11.2015
2015 Kim Refshammers Mindeløb
2015 DCU præmieliste, U/17 1. plads, 125 point
2015 DBCs Derny-pace mesterskab
2015 Thorkild Madsen Fondens Legat
2015 Tour de Himmelfart (U/17), Pointkonkurrencen
2014; 3.etape Youth Tour (U/17), Etapesejr 3. etape
2014; 3.etape Tour de Himmelfart (U/16), Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2014; 2.etape Youth Tour (U/17), Etapesejr 2. etape (Enkeltstart)
2014; 2.etape Tour de Himmelfart (U/16), Etapesejr 2. etape
2014; 1.etape Tour de Himmelfart (U/16), Etapesejr 1. etape
2014; Askö Radjugendtour (U/17), Etapesejr Prolog (Holdtidskørsel) Danmark
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Scratch (18 omgange) 9/1-14
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Tempo pointløb (20 omgange) 9/1-14
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Linieløb (4 kilometer) 23/1-14
2014 Dansk endagsløb, U/17 Herning Cykle Klub Løbet, Ikast
2014 Dansk endagsløb, U/17 Skoda-Amager Løbet
2014 Dansk banestævne, Øvrige Pointløb, Klasse C (20 omgange) 9/10-14
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Parløb U/17 (40 omgange) 9/10-14
2014 Dansk banestævne, Øvrige Omnium, Klasse C, 9/10-14
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Pointløb U/17 (20 omgange) 23/10-14
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Parløb U-17 (15 kilometer) 23/10-14
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Scratch U/17 (4 kilometer) 01/11-2014
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Parudskilningsløb U/17, 01/11-2014
2014 DCU præmieliste, U/17 2. plads, 125 point
2014 Dansk banestævne, Øvrige Cykelbanernes Cup, mini-omnium, Odense, C-klasse 16.11.2014
2014 Dansk banestævne, Øvrige Parløb, Odense, B-klasse 16.11.2014
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Parløb (15 kilometer) U/17, 27/11-14
2014 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, U/17 Hillerød, RCR, Greve, KCK
2014 Danske mesterskab i parløb, U/17
2014 Danske mesterskab i scratch, Junior
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Scratch (24 omgange) U/17, 04/12-14
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Parløb (20 kilometer) U/17, 04/12-14
2014 Tour de Himmelfart (U/16)
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Scratch (15 omgange) U/17, 28/12-14
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Kombinationsløb (20 omgange) U/17, 28/12-14
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Udskilningsløb (20 omgange) U/17, 28/12-14
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Parløb (50 omgange) U/17-U/19, 28/12-14
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Parløb (15 kilometer) U17, 30/12-14
2014 Marcello Bergamo Pinsecup, U/17
2013; 5.etape Randers Bike Week (U/15), Etapesejr 5. etape
2013; 3.etape Tour de Himmelfart (U/15), Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2013; 3.etape Randers Bike Week (U/15), Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2013; 2.etape Youth Tour (U/15), Etapesejr 2. etape (Enkeltstart)
2013; 2.etape Tour de Himmelfart (U/15), Etapesejr 2. etape
2013; 2.etape Randers Bike Week (U/15), Etapesejr 2. etape
2013; 1.etape Tour de Himmelfart (U/15), Etapesejr 1. etape
2013; 1.etape Randers Bike Week (U/15), Etapesejr 1. etape
2013; Youth Tour (U/15), Etapesejr Prolog
2013 Dansk endagsløb, U/17 FBLs Børne og ungdomsløb
2013 Tour de Himmelfart (U/15)
2013 Dansk endagsløb, U/15 INTEGO Løbet, Hedensted
2013 Dansk endagsløb, U/15 Georg Berg Løbet, Slagelse
2013 Dansk endagsløb, U/15 SM i Enkeltstart, Tissø CR
2013 Dansk endagsløb, U/15 Designa Køkken Løbet, Kjellerup
2013 Dansk endagsløb, U/15 CC Hillerød Løbet
2013 Dansk endagsløb, U/15 ACTAS Løbet, Kokkedal
2013 Dansk endagsløb, U/15 Nordic Sugar Løbet, Nakskov (Enkeltstart) SM
2013 Dansk endagsløb, U/15 Odense Løbet
2013 Dansk endagsløb, U/15 Dan-Bunkering Løbet, Middelfart
2013 Danske mesterskab i enkeltstart, U/15
2013 Randers Bike Week (U/15)
2013 Marcello Bergamo Pinsecup, U/15
2012; 5.etape Tour de Himmelfart (U/14), Etapesejr 5. etape
2012; 3.etape Tour de Himmelfart (U/14), Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2012 Dansk endagsløb, U/15 Helge Andersen Løbet, Smørum
2012 Dansk endagsløb, U/15 Nordic Sugar Løbet, Nakskov
2012 Dansk endagsløb, U/15 BEC-Cup, Roskilde
2012 Dansk endagsløb, U/15 Dragsholm Sparekasse Løbet, Tissø (SM-Enkeltstart)
2012 Tour de Himmelfart (U/14)
2012 Dansk endagsløb, U/15 Hydro Løbet, Tønder (1)
2011; 4.etape Tour de Himmelfart (U/13), Etapesejr 4. etape
2011; 4.etape Youth Tour (U/13), Etapesejr 4. etape
2011; 2.etape Tour de Himmelfart (U/13), Etapesejr 2. etape
2011; 2.etape Youth Tour (U/13), Etapesejr 2. etape (Enkeltstart)
2011; 1.etape Tour de Himmelfart (U/13), Etapesejr 1. etape (Enkeltstart)
2011; 1.etape Youth Tour (U/13), Etapesejr 1. etape
2011; Youth Tour (U/13), Etapesejr Prolog
2011 Dansk endagsløb, U/13 Ringsteds åbne løb
2011 Dansk endagsløb, U/13 Lyngby CCs åbne løb
2011 Dansk endagsløb, U/13 FBL Criterium, Veksø
2011 Dansk endagsløb, U/13 Stensballe Trailercenter Løbet
2011 Danske mesterskab i enkeltstart, U/13
2011 Dansk endagsløb, U/13 JFM i enkeltstart, Holstebro
2011 Youth Tour (U/13)
2010 Dansk endagsløb, U/13 VFC partidskørsel, Værløse/Farum
2010 Dansk endagsløb, U/13 Det Nye Homeløb, Holbæk (Enkeltstart)
2010 Dansk endagsløb, U/13 HFCK og Ordrups Åbne Løb
2010 Dansk endagsløb, U/13 Svendborg Løbet
2009 Dansk endagsløb, U/11 1. afdeling, 3 dage i vest, Esbjerg (Enkeltstart)
2009 Dansk endagsløb, U/11 2. afdeling, 3 dage i vest, Esbjerg
2009 Dansk endagsløb, U/11 3. afdeling, 3 dage i vest, Varde
2009 Dansk endagsløb, U/11 Team Cycling Ringsted's åbne landevejsløb
2009 Dansk endagsløb, U/11 Sorø BC's åbne løb
2009 Dansk endagsløb, U/11 Dansukker Løbet, Nakskov (Enkeltstart)
2009 Dansk endagsløb, U/11 K&J Byg Løbet
2009 Dansk endagsløb, U/11 Designa Løbet, Silkeborg
2009 Dansk endagsløb, U/11 Stevns 2009 (Enkeltstart)
2009 Dansk endagsløb, U/11 Webike-løbet, ABC
2009 Dansk endagsløb, U/11 Den Seje Sjællænder, SM
2009 Danske mesterskab i enkeltstart, U/11
2009 Danske mesterskab i linieløb, U/11 (A)
2008 Dansk endagsløb, U/11 Stensballe Trailercenterløbet
2008 Dansk endagsløb, U/11 DIBA løbet, Næstved