Larsen, Niklas


Født
22/03/1997

År Løb Kommentar
2018; 1.etape Rhone Alpes Isère, Etapesejr 1. etape
2018/2017 UCI World Cup, Omnium 1. afdeling Pruszkow
2018/2017 UCI World Cup, Parløb 2. afdeling Manchester
2018/2017 UCI World Cup, Pointløb 3. afdeling Milton
2018 (2.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Sølv
2018 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt, U/23
2018 Rhone Alpes Isère, Pointkonkurrencen
2018 Rhone Alpes Isère, Ungdomskonkurrencen
2018 Dansk endagsløb, A-klasse Grindsted Løbet
2017/2016 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 3. afdeling Cali
2017/2016 UCI World Cup, Parløb 3. afdeling Cali
2017 (2.plads) EM i omnium, U/23 Sølv
2017 (2.plads) EM i scratch, U/23 Sølv
2017 (2.plads) EM i pointløb Sølv
2017 (2.plads) EM i parløb Sølv
2017 (1.plads) EM i pointløb, U/23 Guld
2017 Dansk endagsløb, A-klasse Bogense Gadeløbet
2017 Dansk endagsløb, A-klasse SAPA Løbet, Tønder
2017 Dansk endagsløb, A-klasse Speditørløbet, Bov
2017 Dansk banestævne, Elite Åbningsstævne Ballerup, Point Handicap (40 omgange) 12.10.2017
2017 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid
2017 Danske mesterskab i scratch
2016 (3.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2016 (3.plads) OL i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2016 (1.plads) EM i pointløb Guld
2016 Dansk banestævne, Elite Ballerup, Derny-pace (1) 24.11.2016
2016 Dansk banestævne, Elite DBCs Derny-pace mesterskab, heat 1 (30 omgange) 15.12.2016
2016 Dansk banestævne, Elite Ballerup, Parløb (100 omgange) 15.12.2016
2016 Dansk banestævne, Elite Palle Lykkes Mindeløb, Par-omnium, 3. afd. Udskilningsløb
2016 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold 3.53.542 min., 12.08.2016 Rio, Brasilien
2015; 3.etape GP Rüebliland (Junior), Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2015; 2.etape(a) Trofeo Karlsberg, Etapesejr 2. etape (a) (Enkeltstart)
2015; 2.etape Youth Tour (U/19-Junior), Etapesejr 2. etape (Enkeltstart)
2015 (2.plads) EM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Sølv
2015 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Kel-Berg Roskilde Junior
2015 Dansk endagsløb, U/19-Junior Designa Løbet, Silkeborg
2015 Dansk endagsløb, U/19-Junior JE.dk Løbet, Ikast
2015 Danske mesterskab i holdløb, Junior Team Kel-berg Roskilde Junior
2015 Lindberg Sport Junior Cup, Afdeling 3. afdeling, Thy/Hanstholm
2015 Lindberg Sport Junior Cup, Afdeling 5. afdeling, Helsinge
2015 DCU præmieliste, U/19-Junior 7. plads, 61 point
2015 Marcello Bergamo Pinsecup, U/19-Junior
2015 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold, Junior 4.08,095, Athen EM
2014; 3.etape Tour de Himmelfart (U/19-Junior), Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2014; 3.etape GP Rüebliland (Junior), Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2014; Youth Tour (U/19-Junior), Etapesejr Prolog
2014 Dansk endagsløb, U/19-Junior Sparekassen Vendsyssel Løbet, Bjergby
2014 Dansk endagsløb, U/19-Junior INTEGO Løbet, Hedensted Jysk/Fynsk Mesterskab i enkeltstart
2014 Danske mesterskab i enkeltstart, Junior
2014 Lindberg Sport Junior Cup, Afdeling 4. afdeling, Sønderborg
2014 DCU præmieliste, U/19-Junior 4. plads, 63 point
2014 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb, Junior
2014 GP Rüebliland (Junior), Pointkonkurrencen
2013; 5.etape Tidaholm U6 Cycle Tour; (U/17), Etapesejr 5. etape (Enkeltstart)
2013; Tidaholm U6 Cycle Tour; (U/17), Etapesejr Prolog
2013 Sjællands distrikts præmieliste, U17/Ungdom1/Begynder 5. plads, 62 point
2013 Tidaholm U6 Cycle Tour; (U/17), Pointkonkurrencen
2012; 4.etape Askö Radjugendtour (U/17), Etapesejr 4. etape
2012 Tour de Himmelfart (U/16), Pointkonkurrencen
2011 Dansk endagsløb, U/15 Påskeløbet-Bornholm (Enkeltstart)
2011 Dansk endagsløb, U/15 Stensballe Trailercenter Løbet