Lund Pedersen, Rasmus


Født
09/07/1998

År Løb Kommentar
2019/2018 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 1. afdeling Saint-Quentin-en-Yvelines
2019/2018 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 2. afdeling Milton
2019 (3.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2019 Dansk endagsløb, A-klasse Heino Løbet, Lejre
2019 Dansk endagsløb, A-klasse CarPeopleløbet, Nyborg
2018 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 1.000 meter 1:01.067, 01.12.2018 i Berlin, Tyskland
2018 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold 3.52.661 min., 19.10.2018 Saint-Quentin-en-Yvelines, Frankrig
2016; 3.etape Trophée Centre Morbihan (Junior), Etapesejr 3. etape
2016; 2.etape(a) Liege-La Gleize (Junior), Etapesejr 2. etape (a) (Holdtidskørsel) Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde junior
2016; 1.etape Fredsløbet; (Junior), Etapesejr 1. etape
2016 (2.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Sølv
2016 (2.plads) VM i indiv. forfølgelsesløb, Junior Sølv
2016 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Team Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior 1
2016 Danske mesterskab i holdløb, Junior Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior
2016 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 3.000 meter, Junior 3.14.532 Aigle, 2016 VM
2016 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold, Junior 4.03,042, Aigle, 2016 VM 
2015; 4.etape Fredsløbet; (Junior), Etapesejr 4. etape
2015; 3.etape Tour de Himmelfart (U/19-Junior), Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2015 (3.plads) VM i linieløb, Junior Bronze
2015 (2.plads) EM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Sølv
2015 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Kel-Berg Roskilde Junior
2015 Dansk endagsløb, U/19-Junior Skoda Løbet, Nyborg
2015 Danske mesterskab i holdløb, Junior Team Kel-berg Roskilde Junior
2015 Danske mesterskab i linieløb, Junior
2015 Dansk endagsløb, U/19-Junior Sparekassen Kronjylland Løbet, Brædstrup
2015 Dansk banestævne, Elite Uofficielt DM i Holdsprint, 19.11.2015
2015 DCU præmieliste, U/19-Junior 4. plads, 65 point
2015 Tour de Himmelfart (U/19-Junior), Bakkekonkurrencen
2015 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold, Junior 4.08,095, Athen EM
2014; 3.etape Grand Prix Matousek (U/17), Etapesejr 3. etape
2014; 3.etape Critérium Européens des Jeunes U/17, Etapesejr 3. etape
2014; 2.etape Critérium Européens des Jeunes U/17, Etapesejr 2. etape
2014; Askö Radjugendtour (U/17), Etapesejr Prolog (Holdtidskørsel) Danmark
2014 Dansk endagsløb, U/17 Hobro Løbet
2014 Dansk endagsløb, U/17 Agro-Top Løbet, Skive
2014 Dansk endagsløb, U/17 Faaborg Løbet
2014 Dansk endagsløb, U/17 Poul Erik Bech Løbet, Kolding
2014 DCU præmieliste, U/17 3. plads, 91 point
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Prograsivt pointløb (20 omgange) U/19, 28/12-14
2014 Critérium Européens des Jeunes U/17, Pointkonkurrencen
2014 Critérium Européens des Jeunes U/17, Bjergkonkurrencen
2013; 6.afd. Tornado Cup U/17, Afdeling 6. afdeling, Odense
2013; 4.etape Tour de Himmelfart (U/16), Etapesejr 4. etape
2013 Dansk endagsløb, U/17 Cykle Clubben Hjørring Løbet
2013 Dansk endagsløb, U/17 Toyota og Nordea Løbet, Nyborg
2013 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, U17/Ungdom1/Begynder 3. plads, 72 point
2013 Tour de Himmelfart (U/16), Bakkekonkurrencen
2012 Dansk endagsløb, U/15 Stensballe Trailercenter Løbet
2012 Dansk etapeløb, U/15 CK Fix Cup, 1. etape
2012 Dansk etapeløb, U/15 CK Fix Cup, 2. etape
2012 Dansk etapeløb, U/15 CK Fix Cup, Samlet
2012 Dansk endagsløb, U/15 Sparekassen Thy Løbet
2012 Dansk endagsløb, U/15 Vulkanisering Løbet, Korsør
2012 Dansk endagsløb, U/15 Den Jyske Sparekasse Løbet, Hedensted
2012 Dansk endagsløb, U/15 Rundt om Vandtårnet, Esbjerg
2012 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, U15 2. plads, 125 point
2010; 5.etape Tidaholm U6 Cycle Tour; (U/13), Etapesejr 5. etape (Enkeltstart)
2010; 3.etape Tour de Himmelfart (U/13), Etapesejr 3. etape
2010 Dansk endagsløb, U/13 Danske Bank Løbet, Nyborg
2008 Dansk endagsløb, U/11 AB Super Best Løbet, Hjørring
2008 Dansk endagsløb, U/11 Kvickly Odder Løbet
2008 Dansk endagsløb, U/11 Intersportløbet, Vejle
2008 Dansk endagsløb, U/11 Hydro-Løbet, Tønder
2008 Dansk endagsløb, U/11 Speditørløbet, Padborg