Quaade, Rasmus Christian


Født
07/01/1990

År Løb Kommentar
2018 Classic Loire Atlantique
2018 Danske mesterskab i holdløb BHS-Almeborg Bornholm
2017; 3.etape Ronde de l'Oise, Etapesejr 3. etape
2017 Dansk endagsløb, A-klasse VTS Tømrer-Snedker TT Cup, 2. afdeling (Enkeltstart)
2017 Danske mesterskab i holdløb Team Giant - Castelli
2017 Dansk endagsløb, A-klasse DCR - Ballerup Løbet
2017 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Team Giant Castelli
2017 DCU præmieliste, A-klasse 8. plads, 102 point
2016 (3.plads) OL i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2016 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold 3.53.542 min., 12.08.2016 Rio, Brasilien
2015 (3.plads) EM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2014 (2.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Sølv
2014 Danske mesterskab i holdløb Team TreFor-Blue Water
2014 Danske mesterskab i enkeltstart
2014 PostNord Danmark Rundt, Fighterkonkurrencen
2014 Post Cuppen, Afdeling 4. afdeling, Ballerup
2014 Dansk endagsløb, A-klasse CK Kronborg Løbet
2014 Chrono Champenois
2014 DCU præmieliste, A-klasse 4. plads, 40 point
2013/2012 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 2. afdeling Glasgow
2013 (3.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2013 Dansk endagsløb, A-klasse SM i Enkeltstart, Kalunderborg
2013 Dansk endagsløb, A-klasse Ringsted Kommunes åbne løb
2013 Dansk endagsløb, A-klasse Nordic Sugar Løbet, Nakskov (Enkeltstart) SM
2013 Dansk endagsløb, A-klasse Xtremeløbet, Roskilde
2013 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, A-klasse 3. plads, 61 point
2012; 5.etape Tidaholm U6 Cycle Tour, Etapesejr 5. etape (Enkeltstart)
2012; 1.etape Tidaholm U6 Cycle Tour, Etapesejr 1. etape
2012 (1.plads) EM i enkeltstart, U/23 Guld
2012 Danske mesterskab i enkeltstart, U/23
2012 Dansk endagsløb, A-klasse Mermaid Løbet (Enkeltstart), Værløse
2012 Dansk endagsløb, A-klasse SM i parløb, Værløse Farum CK
2012 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb
2011 (2.plads) VM i enkeltstart, U/23 Sølv
2011 (2.plads) EM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Sølv
2011 Dansk endagsløb, A-klasse Påskeløbet-Bornholm (Enkeltstart)
2011 Danske mesterskab i enkeltstart, U/23
2011 Dansk endagsløb, A-klasse SMC Biler Aarhus (Enkeltstart)
2011 Danske mesterskab i enkeltstart
2011 Dansk endagsløb, A-klasse VFCs SM Partidskørsel
2011 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, A-klasse 1. plads, 60 point
2010 Dansk etapeløb, A-klasse Heino/Mermaid Løbet, Prolog
2010 Dansk endagsløb, A-klasse Køge CR's Parløb
2010 Danske mesterskab i enkeltstart, U/23
2010 Dansk endagsløb, A-klasse Greve (Enkeltstart)
2010 Dansk endagsløb, A-klasse VFC partidskørsel, Værløse/Farum
2010 Dansk endagsløb, A-klasse Tissø Cykel Rings Enkeltstart
2010 Chrono Champenois
2010 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, A-klasse 1. plads, 71 point
2009 (3.plads) EM i enkeltstart, U/23 Bronze
2009 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb
2009 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, A-klasse 2. plads, 51 point
2009 Thorkild Madsen Fondens Legat
2008 Danske mesterskab i holdløb, Junior Team RCR Junior
2008 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Roskilde CR
2008 Dansk endagsløb, U/19-Junior Lollands Bank Løbet, Nakskov (Enkeltstart)
2008 Dansk endagsløb, U/19-Junior Team Cycling Ringsteds åbne løb
2008 Dansk banestævne, Øvrige Pointhandicap (24 omgange) 3/4-08
2008 Sjællands distrikts præmieliste, Junior 3. plads, 46 point
2008 Årets talent
2007 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb, Junior
2007 Dansk endagsløb, U/19-Junior Lollands Banks Løbet, Enkeltstart
2007 Dansk endagsløb, U/19-Junior CH Transport Løbet, Rødovre
2007 Dansk endagsløb, U/19-Junior VFC's Partidskørsel, Værløse/Farum
2007 Dansk endagsløb, U/19-Junior Heino Løbet, Enkeltstart
2007 3-dagesløbet Junior
2007 Sjællands distrikts præmieliste, Junior 1. plads, 81 point
2007 Dansk endagsløb, U/19-Junior Enkeltstart, Hillerød
2006 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Begynderløbet, Linieløb (8 omgange) 16/11-06
2006 Dansk endagsløb, U/17 Maler Trøjgaard & Weltz Byg Løbet, Gladsaxe
2006 Dansk endagsløb, U/17 Designa Løbet, Silkeborg
2006 Danske mesterskab i enkeltstart, U/17
2004 Dansk endagsløb, U/15 Albaniløbet, Svendborg