Rodenberg Madsen, Frederik


Født
22/01/1998

År Løb Kommentar
2021 (2.plads) OL i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Sølv
2020/2019 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 1. afdeling Minsk
2020/2019 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 2. afdeling Glasgow
2020 (1.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Guld
2020 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold 3.46.579 min., 26.02.2020 Berlin, Tyskland
2020 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold 3.46.203 min., 26.02.2020 Berlin, Tyskland
2020 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold 3.44.672 min., 27.02.2020 Berlin, Tyskland
2020 Danske mesterskab i parløb
2019 (1.plads) EM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Guld
2019 Eschborn-Frankfurt, U/23
2019 Rent Liv/Skive Løbet
2019 Dansk banestævne, Elite Odense stævne, Omnium 3. afdeling, Udskilningsløb, 05.06.2019
2019 Danske mesterskab i linieløb, U/23
2019 Tour de Charlottenlund
2019 Demin/Post Cuppen, Afdeling 4. afdeling, Amager
2019 Dansk endagsløb, A-klasse Hydro Løbet, Tønder
2019 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold 3.48.762 min., 16.10.2019 Apeldoorn, Holland
2019 DCU præmieliste, A-klasse 6. plads, 132 point
2018 (2.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Sølv
2017; 2.etape Paris-Arras, Etapesejr 2. etape
2017/2016 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 3. afdeling Cali
2017 Dansk endagsløb, A-klasse RCRs Åbne Løb, Roskilde
2017 Dansk endagsløb, A-klasse JEDK-løbet, Ikast
2017 Danske mesterskab i omnium
2016; 5.etape Tour de Himmelfart (U/19-Junior), Etapesejr 5. etape
2016; 2.etape Keizer der Juniores (Junior), Etapesejr 2. etape
2016 (3.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2016 (3.plads) OL i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2016 Dansk endagsløb, U/19-Junior Sparekassen Vendsyssel Løbet, Hjørring
2016 Dansk endagsløb, U/19-Junior JE.DK Løbet, Ikast
2016 Pinsecup, U/19-Junior
2016 Dansk endagsløb, U/19-Junior LFCK - CP Entrepriseløbet, Kettinge SM
2016 Danske mesterskab i linieløb, Junior
2016 Demin Skilte Junior Cup, Afdeling 8. afdeling, Bov
2016 Dansk banestævne, Elite Ballerup, Scratch (24 omgange) 01.11.2016
2016 Danske mesterskab i omnium
2016 Dansk banestævne, Elite Ballerup, Parløb (160 omgange) 24.11.2016
2016 Danske mesterskab i parløb
2016 DCU præmieliste, U/19-Junior 5. plads, 74 point
2016 Dansk banestævne, Elite Palle Lykkes Mindeløb, Par-omnium, 1. afd. Åbningsjagt (50 omgange)
2016 Dansk banestævne, Elite Palle Lykkes Mindeløb, Par-omnium, 2. afd. 500 meter på tid med skift
2016 Dansk banestævne, Elite Palle Lykkes Mindeløb, Par-omnium, 4. afd. Finalejagt (80 omgange)
2016 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold 3.53.542 min., 12.08.2016 Rio, Brasilien
2015; 2.etape Tour de Himmelfart (U/19-Junior), Etapesejr 2. etape
2015; 1.etape Youth Tour (U/19-Junior), Etapesejr 1. etape
2015; Youth Tour (U/19-Junior), Etapesejr Prolog
2015 (2.plads) EM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Sølv
2015 Dansk banestævne, Elite Par-omnium 3. afdeling, derny-heat 2 (10 kilometer) 22/1-15
2015 Lindberg Sport Junior Cup, Afdeling 1. afdeling, Næstved
2015 Dansk endagsløb, U/19-Junior ABC's åbne løb
2015 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid, Junior
2015 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid
2015 Dansk banestævne, Elite Uofficielt DM i Holdsprint, 19.11.2015
2015 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold, Junior 4.08,095, Athen EM
2014; 2.afd. Tornado Cup U/17, Afdeling 2. afdeling, Varde (Enkeltstart)
2014; 5.etape Tour de Himmelfart (U/17), Etapesejr 5. etape
2014; 4.etape Tour de Himmelfart (U/17), Etapesejr 4. etape
2014; Youth Tour (U/17), Etapesejr Prolog
2014; Askö Radjugendtour (U/17), Etapesejr Prolog (Holdtidskørsel) Danmark
2014 Dansk banestævne, Elite 2 timers 6-dages Overture, 1. balustradespurt, 23/1-14
2014 3-dagesløbet Junior
2014 Dansk endagsløb, U/17 Georg Berg Løbet, Slagelse
2014 Dansk endagsløb, U/17 Team Cycling Ringsted og Ringsted kommunes åbne landevejsløb
2014 Dansk endagsløb, U/17 Cycling West linieløbet, Varde
2014 Dansk endagsløb, U/17 ABCs åbne løb
2014 Danske mesterskab i linieløb, U/17 (A)
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Scratch U-19, 23/10-14
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Udskilningsløb U-19, 23/10-14
2014 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Udskilningsløb U/19, 01/11-2014
2014 DCU præmieliste, U/17 5. plads, 82 point
2014 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid, Junior
2013; 5.etape Tour de Himmelfart (U/16), Etapesejr 5. etape
2013; 3.etape Randers Bike Week (U/17), Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2013; 2.etape Randers Bike Week (U/17), Etapesejr 2. etape
2013; 1.etape Tour de Himmelfart (U/16), Etapesejr 1. etape
2013; Askö Radjugendtour (U/17), Etapesejr Prolog
2013 Dansk banestævne, Øvrige Linieløb (3 kilometer, 2 med derny) 17/1-13
2013 Dansk banestævne, Øvrige Parløb (20 kilometer) 17/1-13
2013 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Barbados pointløb (20 omgange) 21/2-13
2013 Dansk banestævne, Øvrige Handicap Race (10 omgange) 21/2-13
2013 Dansk banestævne, Øvrige Parløb (20 kilometer) 21/2-13
2013 Dansk endagsløb, U/17 Spar Nord Løbet, Køge
2013 Dansk endagsløb, U/17 HFCK's åbne løb
2013 Dansk endagsløb, U/17 ACTAS Løbet, Kokkedal
2013 Dansk endagsløb, U/17 Nordic Sugar Løbet, Nakskov (Enkeltstart)
2013 Dansk endagsløb, U/17 ABC's åbne løb, Ganløse
2013 Dansk endagsløb, U/17 CK Klassik, CK Kronborg
2013 Dansk endagsløb, U/17 Xtremeløbet, Roskilde
2013 Sjællands distrikts præmieliste, U17/Ungdom1/Begynder 1. plads, 101 point
2013 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Udskilningsløb, 31/10-13
2013 Dansk banestævne, Øvrige Parløb (15 kilometer) 31/10-13
2013 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Barbados pointløb (14 omgange) 21/11-13
2013 Dansk banestævne, Øvrige Parløb (15 kilometer) 21/11-13
2013 Dansk banestævne, Øvrige Parløb (20 kilometer) 30/12-13
2013 3-dagesløbet Junior
2013 Tour de Himmelfart (U/16)
2012; 5.etape Tour de Himmelfart (U/15), Etapesejr 5. etape
2012; 4.etape Youth Tour (U/15), Etapesejr 4. etape
2012; 4.etape Tour de Himmelfart (U/15), Etapesejr 4. etape
2012; 3.etape Youth Tour (U/15), Etapesejr 3. etape
2012; 2.etape Youth Tour (U/15), Etapesejr 2. etape (Enkeltstart)
2012; 2.etape Tour de Himmelfart (U/15), Etapesejr 2. etape
2012; 1.etape Youth Tour (U/15), Etapesejr 1. etape
2012; 1.etape Tour de Himmelfart (U/15), Etapesejr 1. etape
2012; Youth Tour (U/15), Etapesejr Prolog
2012 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Barbados pointløb (18 omgange) 6/12-12
2012 Mini 6-dagesløb, København
2012 Dansk endagsløb, U/17 Næstved Murerne Løbet
2012 Dansk endagsløb, U/17 Dragsholm Sparekasse Løbet, Tissø (SM-Enkeltstart)
2012 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Scratch (4 kilometer) 25/10-12
2012 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Udskilningsløb, 15/11-12
2012 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Linieløb (5 kilometer med Derny i 4 kilometer) 6/12-12
2012 Dansk banestævne, Øvrige Parløb (15 kilometer) 6/12-12
2012 Dansk banestævne, Øvrige Pointhandicap (24 omgange) 29/12-12
2012 Youth Tour (U/15)
2012 Dansk endagsløb, U/15 Toyota Louis Lund A/S Løbet, Varde
2012 Dansk endagsløb, U/15 Georg Berg Løbet, Slagelse
2012 Dansk endagsløb, U/15 Nicolais Bageri Løbet, Køge
2012 Dansk endagsløb, U/15 Sorø BC åbne løb
2012 Dansk endagsløb, U/15 Rytgerløbet, Brøndby CC/KCK Herlev
2012 Dansk endagsløb, U/15 Team Cycling Ringsted og Ringsted kommunes åbne landevejsløb
2012 Dansk endagsløb, U/15 ABC's åbne løb, Ganløse
2012 Dansk endagsløb, U/15 Designa Køkken Løbet, Kjellerup
2012 Dansk endagsløb, U/15 Hernings Åbne Løb
2012 Dansk endagsløb, U/15 Pinseløbet, Hammel
2012 Dansk endagsløb, U/15 EliteVejle Løbet
2012 Dansk endagsløb, U/15 Volkswagen Svendborg Løbet
2012 Danske mesterskab i linieløb, U/15 (A)
2012 Rund um Ascheffel, U/15
2012 Giro Nortorf, U/15
2011 Dansk endagsløb, U/15 Ringsteds åbne løb
2011 Dansk endagsløb, U/15 ERA-Bilers Licensløb, Hillerød
2011 Dansk endagsløb, U/15 Speditørløbet, Bov (2)
2010 Dansk endagsløb, U/13 Slagelse Cyklerings åbne løb
2010 Dansk endagsløb, U/13 SMC Løbet, Amager (SM)
2010 Dansk endagsløb, U/13 K og J Byg Løbet, Kettinge
2010 Dansk endagsløb, U/13 ABC - Maxim Løbet
2010 Dansk endagsløb, U/13 CC Gladsaxe og Ck fix åbne løb