UCI World Cup, Sprint

År Cykelrytter Land Kommentar
2019/2018 Glaetzer, Matthew Australien 1. afdeling Saint-Quentin-en-Yvelines
2018/2017 Büchli, Matthijs Holland 5. afdeling Minsk
2018/2017 Lendel, Vasilijus Litauen 4. afdeling Santiago
2018/2017 Hoogland, Jeffrey Holland 3. afdeling Milton
2018/2017 Lavreysen, Harrie Holland 2. afdeling Manchester
2018/2017 Glaetzer, Matthew Australien 1. afdeling Pruszkow
2017/2016 Dmitriev, Denis Rusland 4. afdeling Los Angeles
2017/2016 Dmitriev, Denis Rusland 3. afdeling Cali
2017/2016 Vynokurov, Andrij Ukraine 2. afdeling Apeldoorn
2017/2016 Kuczynski, Kamil Polen 1. afdeling Glasgow
2016/2015 Constable, Patrick Australien 3. afdeling Hong Kong
2016/2015 Glaetzer, Matthew Australien 2. afdeling Cambridge
2016/2015 Dmitriev, Denis Rusland 1. afdeling Cali
2015/2014 Dmitriev, Denis Rusland 3. afdeling Cali
2015/2014 Hoogland, Jeffrey Holland 2. afdeling London
2015/2014 Glaetzer, Matthew Australien 1. afdeling Guadalajara
2014/2013 Haak, Hugo Holland 3. afdeling Guadalajara
2014/2013 Glaetzer, Matthew Australien 2. afdeling Aguascalientes
2014/2013 Förstemann, Robert Tyskland 1. afdeling Manchester
2013/2012 Dmitriev, Denis Rusland 3. afdeling Aguascalientes
2013/2012 Bötticher, Stefan Tyskland 2. afdeling Glasgow
2013/2012 Thiele, Philipp Tyskland 1. afdeling Cali
2012/2011 Hoy, Chris Storbritannien 4. afdeling London
2012/2011 Conord, Charlie Frankrig 3. afdeling Beijing
2012/2011 Bötticher, Stefan Tyskland 2. afdeling Cali
2012/2011 Hoy, Chris Storbritannien 1. afdeling Astana
2011/2010 Sireau, Kévin Frankrig 4. afdeling Manchester
2011/2010 Sireau, Kévin Frankrig 3. afdeling Beijing
2011/2010 Sireau, Kévin Frankrig 2. afdeling Cali
2011/2010 Perkins, Shane Australien 1. afdeling Melbourne
2010/2009 Dawkins, Edward New Zealand 4. afdeling Beijing
2010/2009 Sireau, Kévin Frankrig 3. afdeling Cali
2010/2009 Perkins, Shane Australien 2. afdeling Melbourne
2010/2009 Hoy, Chris Storbritannien 1. afdeling Manchester
2009/2008 Bauge, Grégory Frankrig 5. afdeling Ballerup
2009/2008 Bauge, Grégory Frankrig 4. afdeling Beijing
2009/2008 Sireau, Kévin Frankrig 3. afdeling Cali
2009/2008 Perkins, Shane Australien 2. afdeling Melbourne
2009/2008 Kenny, Jason Storbritannien 1. afdeling Manchester
2008/2007 Sireau, Kévin Frankrig 4. afdeling Ballerup
2008/2007 Chiappa, Roberto Italien 3. afdeling Los Angeles
2008/2007 Bos, Theo Holland 2. afdeling Beijing
2008/2007 Bourgain, Mickaël Frankrig 1. afdeling Sydney
2007/2006 Tournant, Arnaud Frankrig 4. afdeling Manchester
2007/2006 Bauge, Grégory Frankrig 3. afdeling Los Angeles
2007/2006 Bos, Theo Holland 2. afdeling Moskva
2007/2006 McLean, Craig Storbritannien 1. afdeling Sydney
2006/2005 Bauge, Grégory Frankrig 4. afdeling Sydney
2006/2005 Bauge, Grégory Frankrig 3. afdeling Los Angeles
2006/2005 Bos, Theo Holland 2. afdeling Manchester
2006/2005 Nimke, Stefan Tyskland 1. afdeling Moskva
2005/2004 Bos, Theo Holland 4. afdeling Sydney
2005/2004 Bourgain, Mickaël Frankrig 3. afdeling Manchester
2005/2004 Bourgain, Mickaël Frankrig 2. afdeling Los Angeles
2005/2004 Ruban, Sergei Rusland 1. afdeling Moskva
2004 McLean, Craig Storbritannien 4. afdeling Sydney
2004 Zielinski, Damian Polen 3. afdeling Manchester
2004 Bourgain, Mickaël Frankrig 2. afdeling Aguascalientes
2004 Fiedler, Jens Tyskland 1. afdeling Moskva
2003 Wolff, René Tyskland 4. afdeling Sydney
2003 Bourgain, Mickaël Frankrig 3. afdeling Cape Town
2003 French, Mark Australien 2. afdeling Aguascalientes
2003 Gané, Laurent Frankrig 1. afdeling Moskva
2002 Berzins, Viesturs Letland 5. afdeling Kunming
2002 Gané, Laurent Frankrig 4. afdeling Cali
2002 Wolff, René Tyskland 3. afdeling Moskva
2002 Eadie, Sean Australien 2. afdeling Sydney
2002 Wolff, René Tyskland 1. afdeling Monterrey
2001 Dajka, Jobie Australien 5. afdeling Ipoh
2001 Chiappa, Roberto Italien 4. afdeling Mexico
2001 Gané, Laurent Frankrig 3. afdeling Pordenone
2001 Chiappa, Roberto Italien 2. afdeling Szczecin
2001 Gané, Laurent Frankrig 1. afdeling Cali
2000 Bourgain, Mickaël Frankrig 5. afdeling Ipoh
2000 Kiksis, Einars Letland 4. afdeling Turin
2000 Pokorny, Eyk Tyskland 3. afdeling Mexico
2000 Nothstein, Martin Wayne USA 2. afdeling Cali
2000 Gané, Laurent Frankrig 1. afdeling Moskva
1999 Bourgain, Mickaël Frankrig 5. afdeling Cali
1999 Chiappa, Roberto Italien 4. afdeling Fiorenzuola
1999 Rousseau, Florian Frankrig 3. afdeling Valencia
1999 Gané, Laurent Frankrig 2. afdeling Frisco
1999 Van Eijden, Jan Tyskland 1. afdeling Mexico City
1998 Gané, Laurent Frankrig 4. afdeling Hyères
1998 Rousseau, Florian Frankrig 3. afdeling Berlin
1998 Magne, Frédéric Frankrig 2. afdeling Victoria
1998 Tournant, Arnaud Frankrig 1. afdeling Cali
1997 Van Zyl, Jean-Pierre Sydafrika 6. afdeling Adelaide
1997 Kiksis, Einars Letland 5. afdeling Athen
1997 Berzins, Viesturs Letland 4. afdeling Quatro Sant'Elana
1997 Nothstein, Martin Wayne USA 3. afdeling Fiorenzuola
1997 Hill, Darryn William Australien 2. afdeling Trexlertown
1997 Nothstein, Martin Wayne USA 1. afdeling Cali