VM i linieløb, Professionelle

År Cykelrytter Land Kommentar
2018 (3.plads) Woods, Michael Canada Innsbruck: Bronze
2018 (2.plads) Bardet, Romain Frankrig Innsbruck: Sølv
2018 (1.plads) Valverde, Alejandro Spanien Innsbruck: Guld
2017 (3.plads) Matthews, Michael Australien Bergen: Bronze
2017 (2.plads) Kristoff, Alexander Norge Bergen: Sølv
2017 (1.plads) Sagan, Peter Slovakiet Bergen: Guld
2016 (3.plads) Boonen, Tom Belgien Doha: Bronze
2016 (2.plads) Cavendish, Mark Storbritannien Doha: Sølv
2016 (1.plads) Sagan, Peter Slovakiet Doha: Guld
2015 (3.plads) Navardauskas, Ramunas Litauen Richmond: Bronze
2015 (2.plads) Matthews, Michael Australien Richmond: Sølv
2015 (1.plads) Sagan, Peter Slovakiet Richmond: Guld
2014 (3.plads) Valverde, Alejandro Spanien Ponferrada: Bronze
2014 (2.plads) Gerrans, Simon Australien Ponferrada: Sølv
2014 (1.plads) Kwiatkowski, Michal Polen Ponferrada: Guld
2013 (3.plads) Valverde, Alejandro Spanien Toscana: Bronze
2013 (2.plads) Rodriguez Oliver, Joaquim Spanien Toscana: Sølv
2013 (1.plads) Costa Faria, Rui Alberto Portugal Toscana: Guld
2012 (3.plads) Valverde, Alejandro Spanien Limburg: Bronze
2012 (2.plads) Boasson Hagen, Edvald Norge Limburg: Sølv
2012 (1.plads) Gilbert, Philippe Belgien Limburg: Guld
2011 (3.plads) Greipel, André Tyskland København: Bronze
2011 (2.plads) Goss, Matthew Australien København: Sølv
2011 (1.plads) Cavendish, Mark Storbritannien København: Guld
2010 (3.plads) Davis, Allan Australien Geelong: Bronze
2010 (2.plads) Breschel, Matti Danmark Geelong: Sølv
2010 (1.plads) Hushovd, Thor Norge Geelong: Guld
2009 (3.plads) Rodriguez Oliver, Joaquim Spanien Mendrisio: Bronze
2009 (2.plads) Kolobnev, Alexandr Rusland Mendrisio: Sølv
2009 (1.plads) Evans, Cadel Australien Mendrisio: Guld
2008 (3.plads) Breschel, Matti Danmark Varese: Bronze
2008 (2.plads) Cunego, Damiano Italien Varese: Sølv
2008 (1.plads) Ballan, Alessandro Italien Varese: Guld
2007 (3.plads) Schumacher, Stefan Tyskland Stuttgart: Bronze
2007 (2.plads) Kolobnev, Alexandr Rusland Stuttgart: Sølv
2007 (1.plads) Bettini, Paolo Italien Stuttgart: Guld
2006 (3.plads) Valverde, Alejandro Spanien Salzburg: Bronze
2006 (2.plads) Zabel, Erik Tyskland Salzburg: Sølv
2006 (1.plads) Bettini, Paolo Italien Salzburg: Guld
2005 (3.plads) Geslin, Anthony Frankrig Madrid: Bronze
2005 (2.plads) Valverde, Alejandro Spanien Madrid: Sølv
2005 (1.plads) Boonen, Tom Belgien Madrid: Guld
2004 (3.plads) Paolini, Luca Italien Verona: Bronze
2004 (2.plads) Zabel, Erik Tyskland Verona: Sølv
2004 (1.plads) Freire Gomez, Oscar Spanien Verona: Guld
2003 (3.plads) Van Petegem, Peter Belgien Hamilton: Bronze
2003 (2.plads) Valverde, Alejandro Spanien Hamilton: Sølv
2003 (1.plads) Astarloa, Igor Spanien Hamilton: Guld
2002 (3.plads) Zabel, Erik Tyskland Zolder: Bronze
2002 (2.plads) McEwen, Robbie Australien Zolder: Sølv
2002 (1.plads) Cipollini, Mario Italien Zolder: Guld
2001 (3.plads) Hauptman, Andrej Slovakiet Lissabon: Bronze
2001 (2.plads) Bettini, Paolo Italien Lissabon: Sølv
2001 (1.plads) Freire Gomez, Oscar Spanien Lissabon: Guld
2000 (3.plads) Freire Gomez, Oscar Spanien Plouay: Bronze
2000 (2.plads) Spruch, Zbigniew Polen Plouay: Sølv
2000 (1.plads) Vainsteins, Romans Letland Plouay: Guld
1999 (3.plads) Robin, Jean-Cyril Frankrig Verona: Bronze
1999 (2.plads) Zberg, Markus Schweiz Verona: Sølv
1999 (1.plads) Freire Gomez, Oscar Spanien Verona: Guld
1998 (3.plads) Bartoli, Michele Italien Valkenburg: Bronze
1998 (2.plads) Van Petegem, Peter Belgien Valkenburg: Sølv
1998 (1.plads) Camenzind, Oscar Schweiz Valkenburg: Guld
1997 (3.plads) Van Bon, Leon Holland San Sebastian: Bronze
1997 (2.plads) Hamburger, Bo Danmark San Sebastian: Sølv
1997 (1.plads) Brochard, Laurent Frankrig San Sebastian: Guld
1996 (3.plads) Bartoli, Michele Italien Lugano: Bronze
1996 (2.plads) Gianetti, Mauro Schweiz Lugano: Sølv
1996 (1.plads) Museeuw, Johan Belgien Lugano: Guld
1995 (3.plads) Pantani, Marco Italien Duitama: Bronze
1995 (2.plads) Indurain, Miguel Spanien Duitama: Sølv
1995 (1.plads) Olano, Abraham Spanien Duitama: Guld
1994 (3.plads) Virenque, Richard Frankrig Agrigento: Bronze
1994 (2.plads) Chiappucci, Claudio Italien Agrigento: Sølv
1994 (1.plads) Leblanc, Luc Frankrig Agrigento: Guld
1993 (3.plads) Ludwig, Olaf Tyskland Oslo: Bronze
1993 (2.plads) Indurain, Miguel Spanien Oslo: Sølv
1993 (1.plads) Armstrong, Lance USA Oslo: Guld
1992 (3.plads) Konyshev, Dmitri Rusland Benidorm: Bronze
1992 (2.plads) Jalabert, Laurent Frankrig Benidorm: Sølv
1992 (1.plads) Bugno, Gianni Italien Benidorm: Guld
1991 (3.plads) Indurain, Miguel Spanien Stuttgart: Bronze
1991 (2.plads) Rooks, Steven Holland Stuttgart: Sølv
1991 (1.plads) Bugno, Gianni Italien Stuttgart: Guld
1990 (3.plads) Bugno, Gianni Italien Utsunomiya: Bronze
1990 (2.plads) De Wolf, Dirk Belgien Utsunomiya: Sølv
1990 (1.plads) Dhaenens, Rudy Belgien Utsunomiya: Guld
1989 (3.plads) Kelly, Sean Irland Chambéry: Bronze
1989 (2.plads) Konyshev, Dmitri Rusland Chambéry: Sølv
1989 (1.plads) LeMond, Greg USA Chambéry: Guld
1988 (3.plads) Fernandez Martin, Juan Spanien Ronse/Renaix: Bronze
1988 (2.plads) Gayant, Martial Frankrig Ronse/Renaix: Sølv
1988 (1.plads) Fondriest, Maurizio Italien Ronse/Renaix: Guld
1987 (3.plads) Fernandez Martin, Juan Spanien Villach: Bronze
1987 (2.plads) Argentin, Moreno Italien Villach: Sølv
1987 (1.plads) Roche, Stephen Irland Villach: Guld
1986 (3.plads) Saronni, Giuseppe Italien Colorado Springs: Bronze
1986 (2.plads) Mottet, Charly Frankrig Colorado Springs: Sølv
1986 (1.plads) Argentin, Moreno Italien Colorado Springs: Guld
1985 (3.plads) Argentin, Moreno Italien Giavera-Montello: Bronze
1985 (2.plads) LeMond, Greg USA Giavera-Montello: Sølv
1985 (1.plads) Zoetemelk, Joop Holland Giavera-Montello: Guld
1984 (3.plads) Bauer, Steve Canada Barcelona: Bronze
1984 (2.plads) Corti, Claudio Italien Barcelona: Sølv
1984 (1.plads) Criquielion, Claude Belgien Barcelona: Guld
1983 (3.plads) Roche, Stephen Irland Altenrhein: Bronze
1983 (2.plads) Van der Poel, Adri Holland Altenrhein: Sølv
1983 (1.plads) LeMond, Greg USA Altenrhein: Guld
1982 (3.plads) Kelly, Sean Irland Goodwood: Bronze
1982 (2.plads) LeMond, Greg USA Goodwood: Sølv
1982 (1.plads) Saronni, Giuseppe Italien Goodwood: Guld
1981 (3.plads) Hinault, Bernard Frankrig Prag: Bronze
1981 (2.plads) Saronni, Giuseppe Italien Prag: Sølv
1981 (1.plads) Maertens, Freddy Belgien Prag: Guld
1980 (3.plads) Fernandez Martin, Juan Spanien Sallanches: Bronze
1980 (2.plads) Baronchelli, Giambattista Italien Sallanches: Sølv
1980 (1.plads) Hinault, Bernard Frankrig Sallanches: Guld
1979 (3.plads) Bernaudeau, Jean René Frankrig Valkenburg: Bronze
1979 (2.plads) Thurau, Dietrich Vesttyskland Valkenburg: Sølv
1979 (1.plads) Raas, Jan Holland Valkenburg: Guld
1978 (3.plads) Marcussen, Jørgen Danmark Nürburgring: Bronze
1978 (2.plads) Moser, Francesco Italien Nürburgring: Sølv
1978 (1.plads) Knetemann, Gerrie Holland Nürburgring: Guld
1977 (3.plads) Bitossi, Franco Italien San Cristobal: Bronze
1977 (2.plads) Thurau, Dietrich Vesttyskland San Cristobal: Sølv
1977 (1.plads) Moser, Francesco Italien San Cristobal: Guld
1976 (3.plads) Conti, Tino Italien Ostuni: Bronze
1976 (2.plads) Moser, Francesco Italien Ostuni: Sølv
1976 (1.plads) Maertens, Freddy Belgien Ostuni: Guld
1975 (3.plads) Danguillaume, Jean-Pierre Frankrig Yvoir: Bronze
1975 (2.plads) De Vlaeminck, Roger Belgien Yvoir: Sølv
1975 (1.plads) Kuiper, Hennie Holland Yvoir: Guld
1974 (3.plads) Martinez, Mariano Frankrig Montreal: Bronze
1974 (2.plads) Poulidor, Raymond Frankrig Montreal: Sølv
1974 (1.plads) Merckx, Eddy Belgien Montreal: Guld
1973 (3.plads) Ocaña, Luis Spanien Barcelona: Bronze
1973 (2.plads) Maertens, Freddy Belgien Barcelona: Sølv
1973 (1.plads) Gimondi, Felice Italien Barcelona: Guld
1972 (3.plads) Guimard, Cyrille Frankrig Gap: Bronze
1972 (2.plads) Bitossi, Franco Italien Gap: Sølv
1972 (1.plads) Basso, Marino Italien Gap: Guld
1971 (3.plads) Guimard, Cyrille Frankrig Mendrisio: Bronze
1971 (2.plads) Gimondi, Felice Italien Mendrisio: Sølv
1971 (1.plads) Merckx, Eddy Belgien Mendrisio: Guld
1970 (3.plads) Gimondi, Felice Italien Leicester: Bronze
1970 (2.plads) Mortensen, Leif Danmark Leicester: Sølv
1970 (1.plads) Monseré, Jean-Pierre Belgien Leicester: Guld
1969 (3.plads) Dancelli, Michele Italien Zolder: Bronze
1969 (2.plads) Stevens, Julien Belgien Zolder: Sølv
1969 (1.plads) Ottenbros, Harm Holland Zolder: Guld
1968 (3.plads) Dancelli, Michele Italien Imola: Bronze
1968 (2.plads) Van Springel, Herman Belgien Imola: Sølv
1968 (1.plads) Adorni, Vittorio Italien Imola: Guld
1967 (3.plads) Saez, Ramón Spanien Heerlen: Bronze
1967 (2.plads) Janssen, Jan Holland Heerlen: Sølv
1967 (1.plads) Merckx, Eddy Belgien Heerlen: Guld
1966 (3.plads) Poulidor, Raymond Frankrig Nürburgring: Bronze
1966 (2.plads) Anquetil, Jacques Frankrig Nürburgring: Sølv
1966 (1.plads) Altig, Rudi Vesttyskland Nürburgring: Guld
1965 (3.plads) Swerts, Roger Belgien San Sebastian: Bronze
1965 (2.plads) Altig, Rudi Vesttyskland San Sebastian: Sølv
1965 (1.plads) Simpson, Tom Storbritannien San Sebastian: Guld
1964 (3.plads) Poulidor, Raymond Frankrig Sallanches: Bronze
1964 (2.plads) Adorni, Vittorio Italien Sallanches: Sølv
1964 (1.plads) Janssen, Jan Holland Sallanches: Guld
1963 (3.plads) De Haan, Jo Holland Ronse/Renaix: Bronze
1963 (2.plads) Van Looy, Rik Belgien Ronse/Renaix: Sølv
1963 (1.plads) Beheyt, Benoni Belgien Ronse/Renaix: Guld
1962 (3.plads) Hoevenaers, Joseph Belgien Salò di Garda: Bronze
1962 (2.plads) Elliott, Shay Irland Salò di Garda: Sølv
1962 (1.plads) Stablinski, Jean Frankrig Salò di Garda: Guld
1961 (3.plads) Poulidor, Raymond Frankrig Bern: Bronze
1961 (2.plads) Defilippis, Nino Italien Bern: Sølv
1961 (1.plads) Van Looy, Rik Belgien Bern: Guld
1960 (3.plads) Cerami, Pino Belgien Sachsenring: Bronze
1960 (2.plads) Darrigade, André Frankrig Sachsenring: Sølv
1960 (1.plads) Van Looy, Rik Belgien Sachsenring: Guld
1959 (3.plads) Foré, Noël Belgien Zandvoort: Bronze
1959 (2.plads) Gismondi, Michele Italien Zandvoort: Sølv
1959 (1.plads) Darrigade, André Frankrig Zandvoort: Guld
1958 (3.plads) Darrigade, André Frankrig Reims: Bronze
1958 (2.plads) Bobet, Louison Frankrig Reims: Sølv
1958 (1.plads) Baldini, Ercole Italien Reims: Guld
1957 (3.plads) Darrigade, André Frankrig Waregem: Bronze
1957 (2.plads) Bobet, Louison Frankrig Waregem: Sølv
1957 (1.plads) Van Steenbergen, Rik Belgien Waregem: Guld
1956 (3.plads) Schulte, Gerrit Holland København: Bronze
1956 (2.plads) Van Looy, Rik Belgien København: Sølv
1956 (1.plads) Van Steenbergen, Rik Belgien København: Guld
1955 (3.plads) Derijcke, Germain Belgien Rom: Bronze
1955 (2.plads) Schmitz, Jean-Pierre Luxembourg Rom: Sølv
1955 (1.plads) Ockers, Constant Belgien Rom: Guld
1954 (3.plads) Gaul, Charly Luxembourg Solingen: Bronze
1954 (2.plads) Schär, Fritz Schweiz Solingen: Sølv
1954 (1.plads) Bobet, Louison Frankrig Solingen: Guld
1953 (3.plads) Ockers, Constant Belgien Lugano: Bronze
1953 (2.plads) Derijcke, Germain Belgien Lugano: Sølv
1953 (1.plads) Coppi, Fausto Italien Lugano: Guld
1952 (3.plads) Hörmann, Ludwig Vesttyskland Luxembourg: Bronze
1952 (2.plads) Weilenmann, Gottfried Schweiz Luxembourg: Sølv
1952 (1.plads) Müller, Heinz Vesttyskland Luxembourg: Guld
1951 (3.plads) Bevilacqua, Antonio Italien Varese: Bronze
1951 (2.plads) Magni, Fiorenzo Italien Varese: Sølv
1951 (1.plads) Kübler, Ferdi Schweiz Varese: Guld
1950 (3.plads) Kübler, Ferdi Schweiz Moorslede: Bronze
1950 (2.plads) Middelkamp, Theo Holland Moorslede: Sølv
1950 (1.plads) Schotte, Alberic Belgien Moorslede: Guld
1949 (3.plads) Coppi, Fausto Italien København: Bronze
1949 (2.plads) Kübler, Ferdi Schweiz København: Sølv
1949 (1.plads) Van Steenbergen, Rik Belgien København: Guld
1948 (3.plads) Teisseire, Lucien Frankrig Valkenburg: Bronze
1948 (2.plads) Lazaridés, Apo Frankrig Valkenburg: Sølv
1948 (1.plads) Schotte, Alberic Belgien Valkenburg: Guld
1947 (3.plads) Jansen, Jef Holland Reims: Bronze
1947 (2.plads) Sercu, Albert Belgien Reims: Sølv
1947 (1.plads) Middelkamp, Theo Holland Reims: Guld
1946 (3.plads) Van Steenbergen, Rik Belgien Zürich, Bronze
1946 (2.plads) Kint, Marcel Belgien Zürich: Sølv
1946 (1.plads) Knecht, Hans Schweiz Zürich: Guld
1939-45 Ingen løb under 2. verdenskrig
1938 (3.plads) Amberg, Leo Schweiz Valkenburg: Bronze
1938 (2.plads) Egli, Paul Schweiz Valkenburg: Sølv
1938 (1.plads) Kint, Marcel Belgien Valkenburg: Guld
1937 (3.plads) Egli, Paul Schweiz København: Bronze
1937 (2.plads) Kijewski, Emil Tyskland København: Sølv
1937 (1.plads) Meulenberg, Eloi Belgien København: Guld
1936 (3.plads) Middelkamp, Theo Holland Bern: Bronze
1936 (2.plads) Bini, Aldo Italien Bern: Sølv
1936 (1.plads) Magne, Antonin Frankrig Bern: Guld
1935 (3.plads) Danneels, Gustaaf Belgien Floreffe: Bronze
1935 (2.plads) Montero Hernandez, Luciano Spanien Floreffe: Sølv
1935 (1.plads) Aerts, Jean Belgien Floreffe: Guld
1934 (3.plads) Danneels, Gustaaf Belgien Leipzig: Bronze
1934 (2.plads) Guerra, Learco Italien Leipzig: Sølv
1934 (1.plads) Kaers, Karel Belgien Leipzig: Guld
1933 (3.plads) Valentijn, Marinus Holland Paris: Bronze
1933 (2.plads) Magne, Antonin Frankrig Paris: Sølv
1933 (1.plads) Speicher, Georges Frankrig Paris: Guld
1932 (3.plads) Frantz, Nicolas Luxembourg Rom: Bronze
1932 (2.plads) Bertoni, Remo Italien Rom: Sølv
1932 (1.plads) Binda, Alfredo Italien Rom: Guld
1931 (3.plads) Büchi, Albert Schweiz København: Bronze
1931 (2.plads) Le Drogo, Ferdinand Frankrig København: Sølv
1931 (1.plads) Guerra, Learco Italien København: Guld
1930 (3.plads) Ronsse, Georges Belgien Liege: Bronze
1930 (2.plads) Guerra, Learco Italien Liege: Sølv
1930 (1.plads) Binda, Alfredo Italien Liege: Guld
1929 (3.plads) Binda, Alfredo Italien Zürich: Bronze
1929 (2.plads) Frantz, Nicolas Luxembourg Zürich: Sølv
1929 (1.plads) Ronsse, Georges Belgien Zürich: Guld
1928 (3.plads) Wolke, Bruno Tyskland Budapest: Bronze
1928 (2.plads) Nebe, Herbert Tyskland Budapest: Sølv
1928 (1.plads) Ronsse, Georges Belgien Budapest: Guld
1927 (3.plads) Piemontesi, Domenico Tyskland Køln: Bronze
1927 (2.plads) Girardengo, Costante Italien Køln: Sølv
1927 (1.plads) Binda, Alfredo Italien Køln: Guld