Sæsonen 2018

Landevejsløb i sæsonen 2018

04.01.2018 – 07.01.2018: Nationale mesterskaber, Australien
05.01.2018 – 07.01.2018:
Nationale mesterskaber,
New Zealand
15.01.2018 – 21.01.2018:
La Tropicale Amissa Bongo
16.01.2018 – 21.01.2018:
Tour Down Under
17.01.2018 – 21.01.2018:
Tour of Wellington
21.01.2018 – 28.01.2018:
Vuelta a San Juan
25.01.2018 – 28.01.2018:
Tour d'Indonesia
25.01.2018 – 28.01.2018:
Cadel Evans Great Ocean Road Race
25.01.2018 – 28.01.2018: Mallorca Challenge
28.01.2018:
Grand Prix d'Ouverture, Marseillaise
31.01.2018 – 04.02.2018:
Herald Sun Tour
31.01.2018 – 04.02.2018:
Etoile de Bessèges
31.01.2018 – 04.02.2018: Vuelta a Valencia
02.02.2018 – 04.02.2018: Nationale mesterskaber, Namibia
06.02.2018 – 10.02.2018: Nationale mesterskaber, Sydafrika
06.02.2018 – 10.02.2018: Dubai Tour
08.02.2018 – 11.02.2018: La Provence
10.02.2018: Vuelta a Murcia
11.02.2018: Clásica de Almería
11.02.2018: Trofeo Laigueglia
13.02.2018 – 18.02.2018: Tour of Oman
14.02.2018 – 18.02.2018: Ruta Del Sol
14.02.2018 – 18.02.2018: Volta ao Algarve
17.02.2018 – 18.02.2018: Haut Var
18.02.2018 – 21.02.2018: Le Tour de Filipinas
18.02.2018: GP Laguna Porec
20.02.2018 – 23.02.2018: Grand Prix International de la ville d'Alger
21.02.2018 – 25.02.2018: Abu Dhabi Tour
24.02.2018: Omloop Het Nieuwsblad
24.02.2018: Boucles du Sud-Ardèche
25.02.2018: Kuurne-Bruxelles-Kuurne (Junior)
25.02.2018: Kuurne-Bruxelles-Kuurne
25.02.2018: GP Izola
25.02.2018: La Drôme Classic
27.02.2018: GP Le Samyn
28.02.2018: Trofej Umag
02.03.2018 – 05.03.2018: La Méditerranéenne
03.03.2018 – 10.03.2018: Tour de Langkawi
03.03.2018: Strade Bianche
03.03.2018: Po
rec Trophy
04.03.2018 – 11.03.2018:
Paris-Nice
04.03.2018:
Dwars door West-Vlaanderen
04.03.2018:
Grand Prix de la Ville de Lillers
07.03.2018 – 13.03.2018:
Tirreno-Adriatico
08.03.2018 – 11.03.2018:
Istrian Spring Trophy
09.03.2018 – 11.03.2018:
Tour of Rhodes
11.03.2018:
Dorpenomloop Rucphen
11.03.2018: Paris-Troyes
11.03.2018 – 15.03.2018:
Tour of Taiwan
11.03.2018: Ronde van Drenthe
14.03.2018: Nokere Koerse
14.03.2018 – 18.03.2018:
Volta ao Alentejo
16.03.2018:
Handzame Classic
17.03.2018:
Milano-San Remo
18.03.2018: Bernaudeau Junior
18.03.2018: Guido Reybrouck Classic (Junior)
18.03.2018: Grand Prix de Denain
19.03.2018 – 25.03.2018: Normandiet Rundt
19.03.2018 – 25.03.2018: Katalonien Rundt
20.03.2018 – 22.03.2018: Tre dage ved Panne
22.03.2018 – 25.03.2018: Settimana Internazionale di Coppi e Bartali
23.03.2018: Grand Prix E3 Harelbeke
24.03.2018: Classic Loire Atlantique
25.03.2018: Cholet-Pays de Loire
25.03.2018: Gent-Wevelgem
25.03.2018: Gent-Wevelgem (U/23) Kattekoers-I
eper
25.03.2018:
Gent-Wevelgem (Junior) Grote Prijs André Noyelle
27.03.2018 – 02.04.2018:
Tour d'Algérie
28.03.2018:
Dwars door Vlaanderen
30.03.2018:
Route Adélie de Vitré
31.03.2018 – 02.04.2018:
Triptyque des Monts et Châteaux-Frasnes
31.03.2018:
Grand Prix Indurain
31.03.2018:
Volta Limburg Classic
01.04.2018 – 06.04.2018:
Tour of Thailand
01.04.2018:
Flandern Rundt, Junior
01.04.2018:
Flandern Rundt
01.04.2018:
La Roue Tourangelle
01.04.2018: Grand Prix Bob Jungels (Junior)
02.04.2018 – 07.04.2018:
Baskerlandet Rundt
03.04.2018 – 06.04.2018:
Circuit de la Sarthe
04.04.2018:
Scheldeprijs Schoten
06.04.2018 – 08.04.2018:
Circuit des Ardennes
06.04.2018 – 15.04.2018:
Tour du Maroc
06.04.2018 – 08.04.2018:
Internationale Cottbuser Junioren-Etapenfahrt
08.04.2018:
Klasika Primavera
08.04.2018:
Paris-Roubaix
08.04.2018:
Paris-Roubaix (Junior)
10.04.2018:
Paris-Camembert
10.04.2018 – 14.04.2018: Commonwealth Games
11.04.2018:
Brabantse Pijl
11.04.2018 – 15.04.2018:
Tour du Loir-et-Cher
14.04.2018:
ZLM Tour
14.04.2018:
Tour du Finistère
14.04.2018:
Liege-Bastogne-Liege (U/23)
15.04.2018:
Amstel Gold Race
15.04.2018:
Tro-Bro Léon
16.04.2018 – 20.04.2018:
Tour of the Alps
17.04.2018 – 22.04.2018:
Kroatien Rundt
18.04.2018:
Fléche Wallonne
18.04.2018 – 22.04.2018:
Tour of the Gila
20.04.2018 – 22.04.2018: Nationale
mesterskaber, New Zealand (Junior)
20.04.2018 – 22.04.2018:
Vuelta a Castilla-León
21.04.2018:
Grand Prix E3 Harelbeke (Junior)
21.04.2018: Arno Wallaard Memorial
22.04.2018:
Gran Premio Industria e Commercio di Prato
22.04.2018:
Giro dell'Appennino
22.04.2018:
Midlands International CiCLE Classic
22.04.2018:
Liege-Bastogne-Liege
24.04.2018 – 29.04.2018:
Romandiet Rundt
25.04.2018 – 01.05.2018:
Tour de Bretagne/Granitiers
27.04.2018 – 29.04.2018:
Vuelta a Asturias
28.04.2018 – 29.04.2018:
Tour des Portes du Pays d'Othe (Junior)
28.04.2018:
Himmerland Rundt
28.04.2018 – 01.05.2018:
La Coupe du Président de la Ville de Grudziadz (Junior)
29.04.2018:
Rent Liv/Skive Løbet
01.05.2018:
Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt
01.05.2018:
Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt, U/23
01.05.2018: Nationale
mesterskaber (Enkeltstart) (U/J), Belgien
02.05.2018 – 06.05.2018:
Five rings of Moscow
03.05.2018 – 06.05.2018:
Rhone Alpes Isère
03.05.2018 – 06.05.2018:
Tour of Yorkshire
03.05.2018 – 06.05.2018:
Fredsløbet (Junior)
05.05.2018 – 27.05.2018:
Giro d'Italia
05.05.2018:
Sundvolden/Hadeland GP
06.05.2018:
Flèche Ardennaise
06.05.2018:
Ringerike Grand Prix
06.05.2018:
Grand Prix de la Somme
08.05.2018 – 13.05.2018:
Fire dage ved Dunkerque
09.05.2018 – 13.05.2018:
Flèche du Sud
09.05.2018 – 13.05.2018:
Tour d'Azerbaïdjan
11.05.2018 – 13.05.2018:
Vuelta a Aragon
12.05.2018:
Scandinavian Race, Uppsala
12.05.2018:
Ronde van Overijssel
13.05.2018:
Ronde van Noord-Holland
13.05.2018 – 19.05.2018:
Tour of California
16.05.2018 – 20.05.2018:
Tour of Norway
18.05.2018 – 20.05.2018:
Tour de l'Ain
18.05.2018 – 20.05.2018:
Paris-Arras
19.05.2018 – 20.05.2018:
Trophée Centre Morbihan (Junior)
22.05.2018 – 24.05.2018:
Tour des Fjords
23.05.2018 – 27.05.2018:
Belgien Rundt
24.05.2018 – 27.05.2018:
Tour du Pays de Vaud (Junior)
25.05.2018 – 26.05.2018:
Tour of Estonia
26.05.2018: Grand Prix de Plumelec
27.05.2018: Nationale
mesterskaber (Linieløb) (Junior), Belgien
27.05.2018:
Boucles de l'Aulne - Châteaulin
27.05.2018:
Paris-Roubaix, U/23
29.05.2018 – 03.06.2018:
Fredsløbet
30.05.2018 – 03.06.2018:
Luxembourg Rundt
31.05.2018 – 03.06.2018:
Boucles de la Mayenne
02.06.2018:
Trofeo Alcide De Gasperi
02.06.2018:
Heistse Pijl
03.06.2018:
Grand Prix di Lugano
03.06.2018 – 10.06.2018:
Criterium du Dauphiné
07.06.2018 – 10.06.2018:
Ronde de l'Oise
08.06.2018 – 10.06.2018:
Tour of Malopolska
09.06.2018:
Dwars door de Vlaamse Ardennen
09.06.2018 – 17.06.2018:
Schweiz Rundt
10.06.2018:
Ronde van Limburg
10.06.2018:
Rund um Köln
13.06.2018 – 17.06.2018:
Tour de Beauce
13.06.2018 – 17.06.2018: Serbien Rundt
13.06.2018 – 17.06.2018: Ster ZLM Toer/Ster Elektrotoer
13.06.2018 – 17.06.2018: Slovenien Rundt
14.06.2018 – 17.06.2018: Route du Sud
14.06.2018 – 17.06.2018: Oberösterreich Rundfahrt
16.06.2018: Fyen Rundt
17.06.2018 – 01.07.2018: Nationale mesterskaber, Europa
17.06.2018: GP Horsens
19.06.2018: Halle-Ingooigem
06.07.2018 – 09.07.2018: Sint-Martinus Kontich (Junior)
07.07.2018 – 14.07.2018: Østrig Rundt
07.07.2018 – 29.07.2018: Tour de France
07.07.2018 – 08.07.2018: GP General Patton (Junior)
08.07.2018: GP de la Ville de Nogent-sur-Oise
10.07.2018 – 15.07.2018: Giro della Valle d'Aosta
11.07.2018: Menen-Kemmel-Menen
12.07.2018 – 15.07.2018: EM Landevej Junior/U23
13.07.2018 – 15.07.2018: Oberösterreich Juniorenrundfahrt (Junior)
15.07.2018 – 28.07.2018: Tour of Qinghai Lake
17.07.2018 – 22.07.2018: Tour de l'Abitibi (Junior)
25.07.2018 – 28.07.2018: Dookola Mazowsza
26.07.2018: Grand Prix Pino Cerami
28.07.2018 – 30.07.2018: Kreiz Breizh
28.07.2018 – 01.08.2018: Tour de la Région Wallonne
29.07.2018: RideLondon-Surrey Classic
01.08.2018 – 05.08.2018: PostNord Danmark Rundt
01.08.2018 – 12.08.2018: Portugal Rundt
04.08.2018 – 10.08.2018: Polen Rundt
04.08.2018: San Sebastian-San Sebastian
04.08.2018: Dwars door het Hageland
04.08.2018: Kalmar GP
05.08.2018 – 12.08.2018: EM Landevej
05.08.2018: La Poly Normande
05.08.2018: Antwerpse Havenpijl
06.08.2018 – 12.08.2018: Tour of Utah
07.08.2018 – 11.08.2018: Vuelta a Burgos
08.08.2018 – 12.08.2018: Arctic Race of Norway
09.08.2018 – 12.08.2018: Czech Cycling Tour
12.08.2018: Nationale mesterskaber (Linieløb) (U/23), Belgien
13.08.2018 – 19.08.2018: Binck Bank Tour
15.08.2018 – 18.08.2018: Tour du Limousin
16.08.2018 – 19.08.2018: Colorado Classic
17.08.2018 – 26.08.2018: Tour de l'Avenir
19.08.2018: Hamburg Cyclassics
19.08.2018: Omloop der Vlaamse Gewesten (Junior)
21.08.2018 – 24.08.2018: Tour du Poitou-Charentes
21.08.2018: Grand Prix Stad Zottegem
22.08.2018: Arnhem Veenendaal
23.08.2018 – 26.08.2018: Tyskland Rundt
25.08.2018: Trofeo Comune di Vertova (Junior)

25.08.2018:
Omloop Mandel-Leie-Schelde
25.08.2018 – 16.09.2018:
Vuelta a España
26.08.2018:
GP Ouest France-Plouay
26.08.2018:
Trofeo Emilio Paganessi (Junior)
29.08.2018: Druivenkoers – Overijse
31.08.2018 – 02.09.2018:
GP Rüebliland (Junior)
31.08.2018 – 03.09.2018:
Tour of Alberta
01.09.2018: Brussels Cycling Classic/
Paris-Bruxelles
02.09.2018:
Grand Prix de Fourmies
02.09.2018 – 09.09.2018:
Tour of Britain
02.09.2018:
Schaal Sels
07.09.2018:
Grand Prix Cycliste de Quebec
08.09.2018 – 15.09.2018:
Tour of China I
09.09.2018:
Grand Prix Cycliste de Montréal
09.09.2018:
Chrono Champenois
11.09.2018 – 16.09.2018:
Olympia's Tour
12.09.2018:
Grand Prix Wallonie
12.09.2018 – 16.09.2018:
Slovakiet Rundt
14.09.2018:
Kampioenschap van Vlaanderen
15.09.2018:
Coppa Agostoni
16.09.2018:
Grand Prix Jef Scherens
16.09.2018:
Coppa Bernocchi
16.09.2018:
Keizer der Juniores (Junior)
17.09.2018 – 23.09.2018:
Tour of China II
19.09.2018:
Omloop van het Houtland, Lichtervelde
20.09.2018:
Coppa Sabatini
22.09.2018: Tour de l'Eurometropole
23.09.2018:
Trofeo Matteotti
23.09.2018:
Grand Prix d'Isberque
23.09.2018:
Duo Normand
23.09.2018 – 30.09.2018: VM Landevej
29.09.2018 – 30.09.2018:
Tour of Almaty
30.09.2018:
Tour de Vendée
01.10.2018 – 12.10.2018:
OL-Ungdom, Landevej
02.10.2018:
Binche-Tournai-Binche
03.10.2018:
Münsterland-Giro
04.10.2018:
Paris-Bourges
06.10.2018 – 13.10.2018:
Tour of Taihu Lake
06.10.2018:
Giro dell'Emilia
07.10.2018:
GP Beghelli
07.10.2018:
Paris-Tours
07.10.2018:
Paris-Tours, U/23
09.10.2018 – 14.10.2018:
Tyrkiet Rundt
09.10.2018:
Tre Valle Varesine
10.10.2018:
Milano-Torino
11.10.2018:
Giro del Piemonte
13.10.2018:
Tacx Pro Classic/Delta Tour Zeeland
13.10.2018:
Giro di Lombardie
13.10.2018:
Chrono des Nations
13.10.2018:
Chrono des Nations, U/23
13.10.2018:
Chrono des Nations, Junior
14.10.2018:
Grand Prix Van Steenbergen
16.10.2018:
Nationale Sluitingsprijs
21.10.2018:
Japan Cup